dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Fundusze Krajowe

Informacja o działalności Starostwa Powiatowego w Tarnowie w tekście odczytywalnym maszynowo

Starostwo Powiatowe jest jednostką organizacyjną, przy pomocy której Zarząd Powiatu i Starosta wykonują zadania powiatu.
Do zakresu działania Starostwa należy zapewnienie warunków należytego wykonywania przez powiat:

• zadań własnych wynikających z ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym,
  • zadań zleconych na mocy ustaw szczególnych,
  • zadań powierzonych na podstawie porozumień zawartych z organami administracji rządowej lub samorządowej, które nie należą do zakresu działania innych powiatowych jednostek organizacyjnych.

Do zadań Starostwa należy także kompleksowa obsługa organów powiatu umożliwiająca im wykonywanie zadań w ramach swoich kompetencji.

Podział zadań w urzędzie opisuje Regulamin Organizacyjny. Zadania realizują zgodnie z regulaminem organizacyjnym tworzące strukturę Starostwa Powiatowego w Tarnowie komórki organizacyjne: wydziały, biura, zespoły, pełnomocnicy oraz samodzielne stanowiska pracy.

Kierownikiem Starostwa Powiatowego jest Starosta. Kieruje on Starostwem, gospodaruje jego środkami finansowymi, ponosi odpowiedzialność za wyniki jego działania, zapewnia warunki sprawnej organizacji pracy oraz praworządnego i efektywnego funkcjonowania. Starosta kieruje Starostwem przy pomocy Wicestarosty, Etatowego Członka Zarządu, Sekretarza, Skarbnika Powiatu, Głównego Księgowego oraz kierowników komórek organizacyjnych Starostwa.

Starosta jest zwierzchnikiem służbowym w stosunku do pracowników Starostwa oraz kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych.

Starosta może w drodze zarządzenia upoważnić Członków Zarządu, Sekretarza Powiatu i Skarbnika Powiatu do wykonywania niektórych zadań w zakresie kierowania Starostwem.

Starostwo Powiatowe w Tarnowie obsługuje mieszkańców 16 gmin wchodzących w skład powiatu tarnowskiego. Gminy te to: Ciężkowice, Gromnik, Lisia Góra, Pleśna, Radłów, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, Skrzyszów, Szerzyny, Tarnów, Tuchów, Wierzchosławice, Wietrzychowice, Wojnicz, Zakliczyn, Żabno.

Mieszkańcy powiatu obsługiwani są w pięciu budynkach w Tarnowie. W budynku przy ulicy Narutowicza 38 pracują wszystkie komórki organizacyjne i samodzielne stanowiska pracy za wyjątkiem Wydziału Komunikacji i Transportu, który znajduje się na ulicy Ostrogskich 7, Wydziału Ochrony  Środowiska i Leśnictwa, który mieści się na ulicy Urszulańskiej 19 oraz Wydziału Geodezji i Referatu Scaleń i Wymiany Gruntów, które znajdują się w budynku przy ulicy Nowej 3.

Nasi mieszkańcy najczęściej zwracają się do nas w sprawach związanych z:

• rejestracją pojazdów i wydawaniem uprawnień do kierowania pojazdami - do Wydziału Komunikacji i Transportu,
  • wydawaniem decyzji o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę, rejestracją dzienników budowy, przyjmowaniem zawiadomień o rozpoczęciu robót, rejestracją książek obiektów budowlanych, przyjmowaniem zgłoszeń na roboty budowlane niewymagające uzyskania pozwolenia na budowę - do Wydziału Urbanistyki, Architektury i Budownictwa,
  • wydawaniem kart wędkarskich, rejestracją jednostek pływających o długości do 24 m, prowadzeniem rejestru zwierząt objętych zakazem handlu, wydawaniem zaświadczeń, że grunt (działka) nie jest lasem - do Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa,
  • wnioskowaniem o współorganizację imprez kulturalnych i promocyjnych, wnioskowaniem o skierowanie do szkoły specjalnej, wpisaniem klubów sportowych do ewidencji prowadzonej przez Starostę Tarnowskiego - do Wydziału Edukacji, Kultury i Promocji,
  • wydawaniem wyrysu lub wypisu z ewidencji gruntów i budynków - do Wydział Geodezji,
  • postępowaniem reklamacyjnym dotyczącym zakupu towarów i usług - do Biura Powiatowego Rzecznika Konsumentów,
  • realizowanymi programami polityki zdrowotnej oraz projektami na rzecz osób niepełnosprawnych - do Zespołu ds. Zdrowia i Polityki Społecznej,
  • zgłoszeniem znalezionych przedmiotów do Biura Rzeczy Znalezionych - do Wydziału ds. Ochrony Ludności, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich,
  • udzielania przez powiat nieodpłatnej pomocy prawnej - do Wydziału Rozwoju Powiatu.

Jak załatwić sprawę w Starostwie?

• można napisać pismo i wysłać je na adres: Starostwo Powiatowe w Tarnowie, ul. Narutowicza 38, 33-100 Tarnów
  • można wysłać e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • można zadzwonić na numer telefonu: +48 146883300
  • można wysłać fax na numer: +48 146883310
  • można wysłać pismo za pomocą platformy ePUAP
    ePUAP to skrót nazwy Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. Aby wysłać pismo tym sposobem potrzebny jest internet i swoje konto w ePUAP.
    Adres skrytki ePuap: ESP:/4nm0ek36nd/skrytka
  • można przyjść do Starostwa i spotkać się z pracownikiem w godzinach pracy urzędu
  • można przyjść i zostawić pisma oraz inne dokumenty na Dzienniku Podawczym Starostwa
    Jest to okienko na parterze, przy którym otrzymasz potrzebną informację.

Wszystkie informacje o powiecie, w tym numery telefonów do pracowników Starostwa można znaleźć na stronach internetowych: https://www.powiat.tarnow.pl i https://bip.malopolska.pl/sptarnow

Jak pracuje Starostwo?

Starostwo Powiatowe w Tarnowie otwarte jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30. Wyjątkiem jest Wydział Urbanistyki, Architektury i Budownictwa oraz Wydział Transportu i Komunikacji, które czynne są od 7:00 do 15:00.
W przypadku rejestracji pojazdów i wydawania uprawnień do kierowania pojazdami wizytę w urzędzie można zaplanować za pośrednictwem Internetowej Rezerwacji Wizyt, znajdującej się na stronie internetowej https://kolejka.powiat.tarnow.pl

KOORDYNATOR DO SPRAW DOSTĘPNOŚCI
Kierownik Zespołu ds. Zdrowia i Społecznej