dzisiaj jest: 3 maja 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Nina, Aleksander - Święto Konstytucji 3-Maja

Ukraińska wizyta

ukr0

Powiat tarnowski podpisze porozumienie o współpracy z Chmielnikiem i Bałtą na Ukrainie. Podczas wizyty przedstawicieli tych dwóch samorządów w Polsce uzgodniono szczegóły umów, które podpisane zostaną w maju.

W powiecie tarnowskim goszczą burmistrz Chmielnika oraz przewodniczący administracji tamtejszego rejonu. Taka sama delegacja przyjechała również z Bałty. Towarzyszą im przedstawiciele ukraińskiego biznesu oraz mieszkającej na Ukrainie Polonii. Goście rozmawiali z władzami powiatu tarnowskiego możliwościach współpracy pomiędzy polskim i ukraińskim samorządem oraz przedsiębiorcami. - Po podpisaniu zamierzamy współpracować przy wymianie młodzieży, w sprawach dotyczących działalności gospodarczej oraz kulturalnej – powiedział starosta tarnowski Mieczysław Kras. Wiadomo już, że umowa z Chmielnikiem zostanie podpisana 6 maja, natomiast z Bałtą 21 maja br.

ukr1

W powiecie tarnowskim Ukraińcy zwiedzili m.in. firmę Leier w Woli Rzędzińskiej, gdzie zapoznawali się z technologiami używanymi do produkcji elementów do budowy domów. W Kąśnej Dolnej zwiedzili dwór Ignacego Jana Paderewskiego, jedyną zachowaną na świecie posiadłość, w której mieszkał znany muzyk i polityk. Delegacja z Chmielnika szczególnie zainteresowana była tą częścią wizyty, bowiem właśnie w tych okolicach a konkretnie Kuryłówce urodził się Paderewski, w kościele w Chmielniku został ochrzczony.

ukr3

Goście z Ukrainy wezmą udział także w polsko-ukraińskiej konferencji gospodarczej, która jak co roku odbywa się w Krakowie.

ukr4