dzisiaj jest: 2 maja 2024 r.   ::    imieniny: Anatol, Zygmunt, Anastazy

W starostwie o zabezpieczeniach przeciwpowodziowych

Wspólna troska o zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego mieszkańców powiatu tarnowskiego była głównym tematem spotkania starosty tarnowskiego Mieczysława Krasa i członka Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisława Sorysa z samorządowcami powiatu tarnowskiego. Spotkanie miało miejsce 10 marca w Starostwie Powiatowym w Tarnowie. Podczas dyskusji w Starostwie Powiatowym w Tarnowie omówiono stan przygotowania do realizacji zbiorników małej retencji Skrzyszów i Joniny oraz harmonogramu rzeczowo- finansowy tych inwestycji.

- Planujemy w tym roku uzyskanie pozwoleń wodno-prawnych dla tych zbiorników. Zmieniło się podejście do tego typu inwestycji – będą to zbiorniki jednofunkcyjne – przeciwpowodziowe - podkreślił  członek Zarządu Stanisław Sorys. Druga część spotkania dotyczyła budowy wałów przeciwpowodziowych na rzece Biała. W 2009 r. na zlecenie Województwa Małopolskiego została opracowana koncepcja zabezpieczenia przeciwpowodziowego rzeki Białej Tarnowskiej. W oparciu o przedmiotową koncepcję  w 2010 r. zostały wdrożone  prace projektowe.

Koszt opracowania dokumentacji wynosi ponad 1 mln zł Wyłoniona w trybie przetargu nieograniczonego firma  KV Projekty Inżynieryjne i Architektoniczne Sp. z o.o. Warszawa rozpoczęła opracowywanie dokumentacji projektowej na zadanie pn. „Budowa i modernizacja obwałowań przeciwpowodziowych rzeki Biała w gminie Ciężkowice, Tuchów, Pleśna, Tarnów, miasto Tarnów z terminem zakończenia prac i uzyskania właściwych decyzji administracyjnych do 31.10.2011r. co umożliwi rozpoczęcie realizacji zadania w 2012 r.

zab

W oparciu o opracowaną dokumentacje projektową planowany zakres finansowy zakres robót budowlanych wyniesie około 29 mln zł w latach 2012/2013. Prezentując koncepcję zabezpieczenia przeciwpowodziowego rzeki Białej, członek Zarządu Stanisław Sorys zwrócił się do samorządowców z apelem o aktywne włączenie się w proces przygotowania tego zadania i zapoznanie się z  dokumentacją. W dyskusji samorządowcy podkreślali potrzebę kompleksowych działań w zakresie zabezpieczenia przeciwpowodziowego, a także uporządkowanie terenu między wałami.