dzisiaj jest: 27 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Felicja, Teofil, Zyta

Straż z Rzuchowej w krajowym systemie

rzuJednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzuchowej włączona została do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W uroczystości, która odbyła się 25 lutego 2011 r., wziął udział m.in. starosta Mieczysław Kras, który w imieniu samorządu powiatowego przekazał strażakom w Rzuchowej kwotę pieniędzy na doposażenie jednostki w specjalistyczny sprzęt.

– Jesteście teraz w elitarnym gronie, najlepszych z najlepszych, ale to dla was nie tylko zaszczyt i wyróżnienie, ale także wielkie zobowiązanie – podkreślali zgodnie zaproszeni goście. Oprócz starosty Mieczysława Krasa obecni byli m.in.: wicemarszałek Małopolski Roman Ciepiela, małopolski komendant PSP Andrzej Mróz, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Józef Knapik, radna powiatu tarnowskiego Barbara Gniadek, nie zabrakło też przedstawicieli władz samorządowych gminy Pleśna oraz strażaków z sąsiednich miejscowości.

rzu1

Jednostka OSP w Rzuchowej jest jedną z najaktywniejszych w okolicach Tarnowa, w ubiegłym roku obchodziła 60-lecie istnienia. Rocznie strażacy interweniują około 200 razy, wyjeżdżają nie tylko do gaszenia pożarów. Np. w ub.r. byli bardzo pomocni w akcji przeciwpowodziowej, pomagali też mieszkańcom poszkodowanym na skutek osuwisk. Ekwiwalenty pieniężne za udział w ubiegłorocznych akcjach bojowych, w tym ratowania ludzkiego dobytku przed żywiołami, przeznaczyli na remont i przystosowanie dla potrzeb straży lekkiego samochodu ratownictwa technicznego - Volkswagena T4 - który wcześniej służył tarnowskim policjantom i dostali go w prezencie. Obecnie używany jest do wyjazdów do zdarzeń drogowych, strażacy dysponują ponadto wozem bojowym Jelcz, którym jeżdżą do pożarów. Prężnie działa w tej miejscowości młodzieżowa drużyna pożarnicza.

Podczas uroczystości sporo mówiło się o dalszym doposażeniu jednostki, konkretne deklaracje w tym celu poczynił wicemarszałek Ciepiela, a starosta Kras od samorządu powiatowego przekazał strażakom w Rzuchowej 2 tys. zł. Prezes OSP w Rzuchowej Tadeusz Szczupał odczytał list gratulacyjny, jaki na jego ręce przekazał Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad.

rzu2

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) powstał w 1995 roku, a celem jego istnienia jest ujednolicenie działań o charakterze ratowniczym czyli w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia, mienia lub środowiska, podejmowanych przez Państwową Straż Pożarną i inne podmioty. Włączane są do niego tylko najlepsze jednostki OSP, które spełniają szereg wymogów.