dzisiaj jest: 5 maja 2024 r.   ::    imieniny: Irena, Waldemar, Iryda

Mieszkańcy nie chcą strefy ograniczonego użytkowania

Władze powiatu tarnowskiego zajęły stanowisko w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania wokół drogi krajowej nr 4 Kraków – Tarnów na odcinku przebiegającym przez powiat tarnowski. Jest to odpowiedź na wniosek GDDKiA w tej sprawie. Wicestarosta tarnowski Mirosław Banach zwrócił się do dyrekcji m.in. z prośbą o rozpoznanie możliwości wykonania kolejnych zabezpieczeń akustycznych wzdłuż tej drogi.

Pismo do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest odpowiedzią na liczne protesty mieszkańców powiatu będących właścicielami działek, gdzie miał być utworzony Obszar Ograniczonego Użytkowania. Zdaniem ludzi, jest możliwość techniczna zmniejszenia uciążliwości akustycznej drogi poprzez zastosowanie rozwiązań, w postaci np. ekranów akustycznych. Zarząd Powiatu Tarnowskiego w dniu 19 stycznia 2011 r. uchylił poddany konsultacjom społecznym projekt uchwały Rady Powiatu Tarnowskiego dotyczący utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania wokół drogi krajowej nr 4 Kraków – Tarnów na odcinku przebiegającym przez Powiat Tarnowski.

- Starostwo Powiatowe w Tarnowie stoi zdecydowanie na stanowisku, iż  oddanie do użytku autostrady A-4 na odcinku Szarów – Tarnów daje możliwość  znacznego odciążenia drogi krajowej nr 4. Jeśli po wykonaniu autostrady i przeprowadzeniu pomiarów akustycznych przy drodze nr 4 okaże się, iż uciążliwości hałasowe przy drodze nr 4 nie zmniejszą się do oczekiwanego poziomu, zgodnego ze standardami jakości środowiska, niezbędne będą dalsze prace nad rozwiązaniem problemu, przy poszanowaniu stanowiska mieszkańców - czytamy w piśmie podpisanym przez wicestarostę Mirosława Banacha.

PISMA W SPRAWIE OBSZARU OGRANICZONEGO UŻYTKOWANIA