dzisiaj jest: 3 maja 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Nina, Aleksander - Święto Konstytucji 3-Maja

Uroczystości na Jamnej w patriotycznej atmosferze

27_ja026 września na Jamnej odbyły się obchody upamiętniające 66. rocznicę boju pod Jamną Batalionu „Barbara” 16. Pułku Piechoty AK i Akcji „Burza”. Rozpoczęły się one częścią oficjalną pod pomnikiem, poświęconym bohaterom partyzanckich walk na Jamnej oraz mieszkańcom Jamnej, zamordowanym przez niemieckiego okupanta. W spotkaniu wzięło udział kilkaset osób.

W swoim przemówieniu, gospodarz uroczystości, Starosta Tarnowski Mieczysław Kras podkreślił potrzebę dbałości o pamięć historyczną i podziękował środowiskom kombatanckim za to, iż pomimo upływu sił i lat, nadal wypełniają swoją misję przekazywania świadectwa o wydarzeniach II wojny światowej i wychowują młode pokolenie w duchu patriotyzmu i szacunku do własnej, narodowej historii. Podczas części oficjalnej głos zabierali również: Wicewojewoda Małopolski Stanisław Sorys oraz Poseł na Sejm RP Michał Wojtkiweicz, a także w imieniu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, por. Tadeusz Szeligiewicz, uczestnik boju pod Jamną. Na zakończenie tej części uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z 25-26 września na Jamnej, liczne delegacje organizacji kombatanckich, władz państwowych i samorządowych, Związku Harcerstwa Polskiego oraz szkół, złożyły wiązanki kwiatów.

27_ja1

Z kolei w Dolinie Męczeństwa miała miejsce msza św. polowa, której przewodniczył kustosz jameńskiego sanktuarium, dominikanin Ojciec Andrzej. Uroczystości zakończyły się pokazami akrobacji lotniczych oraz degustacją żołnierskiej grochówki. Obchody jamnieńskie organizowane są rokrocznie przez Starostę Tarnowskiego, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Tarnów, Dom Św. Jacka na Jamnej oraz Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn. W tym roku zgromadziły kilkuset uczestników, których urzekło piękno krajobrazu i patriotyczna atmosfera panująca w tym miejscu.

27_ja2

27_ja3