dzisiaj jest: 30 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marian, Katarzyna, Jakub

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Agroturystyka w regionie tarnowskim po powodzi

prod1Tarnowskie Centrum Informacji wraz ze Starostwem Powiatowym w Tarnowie i Lokalną Grupą Działania "Dunajec Biała" opracowało raport o sytuacji "popowodziowej" w regionie tarnowskim. Straty w infrastrukturze turystycznej są znacznie mniejsze niż się obawiano. Powódź nie ograniczyła ofert letniego wypoczynku w regionie.

Dwie fale tegorocznych powodzi szczególnie ciężko doświadczyły południową Polskę, w tym także region tarnowski. Szkody wyrządzone przez żywioł szacowane są w setkach milionów złotych. Zniszczona jest infrastruktura transportowa i budynki użyteczności publicznej. Wielu mieszkańców miejscowości położonych na zalanych terenach utraciło dobytek całego życia.

Ucierpiała również infrastruktura turystyczna. Zalany został kościółek p.w. św. Bartłomieja w Łapanowie, a na ruinach zamku w Melsztynie runął narożnik muru obwodowego. Powódź dotknęła również niektóre gospodarstwa agroturystyczne, dotkliwiej te oferujące wypoczynek całoroczny. Straty jednak są dużo mniejsze niż można było oczekiwać bazując na relacjach z zalanych terenów. Większość gospodarstw agroturystycznych oraz atrakcji funkcjonuje bez zakłóceń. Gospodarze czekają na gości, choć obawiają się niskiej frekwencji związanej z fałszywym obrazem terenów całkowicie zniszczonych przez wodę, który kreują niektóre media. Tymczasem zasięg zniszczeń jest ograniczony terytorialnie i nawet podmyte drogi są przejezdne, choć płynność ruchu jest ograniczona. Najdotkliwszą stratą, jaką poniosła większość gospodarstw agroturystycznych, jest spadek ilości agroturystów sięgający 80% w porównaniu do ubiegłego roku. Nadzieją napawa fakt, że rezerwacje na okres letni zmniejszyły się jedynie nieznacznie.
Sam Tarnów, choć zmagał się z największym zagrożeniem powodziowym od wielu dziesięcioleci, ucierpiał nieznacznie. Miastu udało się stawić odpór wodzie i obronić zagrożone mosty drogowe. Intensywne deszcze nie wpłynęły znacząco na zmianę obłożenia obiektów noclegowych. Rezygnacje z rezerwacji były sporadyczne, z jednym wyjątkiem. Ulewy nie wyrządziły również większych szkód w infrastrukturze turystycznej Tarnowa. Także ruch turystyczny nie uległ większym zmianom. Zauważyć wręcz można większe zainteresowanie miastem grup zagranicznych.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt