dzisiaj jest: 18 maja 2024 r.   ::    imieniny: Alicja, Feliks, Eryk

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Wystawa w Pradze

pra0Wystawa poświęcona cmentarzom z I wojny światowej, przygotowana przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie, odwiedziła kolejne europejskie miasto. Tym razem – na zaproszenie Stowarzyszenia „Klub Polski w Pradze" – gościła w stolicy Czech.  W Domu Mniejszości Narodowych w Pradze pojawili się zaproszeni goście. wśród nich m.in. Jan Pastwa, ambasador RP w Czechach, Pavel Filipek, przedstawiciel Ministerstwa Obrony Republiki Czeskiej, przedstawiciele polskiego konsulatu, mieszkający w Pradze Polacy.

Przedstawiciele powiatu tarnowskiego - Adam Szpak, etatowy członek Zarządu oraz Ryszard Żądło, naczelnik Wydziału Kultury i Promocji, przedstawili podczas spotkania m.in. program modernizacji zabytkowych cmentarzy, których w powiecie tarnowskim znajduje się 111 spośród 400 wybudowanych w latach 1915-1918 przez Austriaków w Galicji Zachodniej. Podczas wernisażu pokazano osiągnięcia powiatu związane z renowacją i utrzymaniem tych cmentarzy, jak również współpracę międzynarodowa związaną z tą tematyką. – Pokazaliśmy wystawę, aby Europa wiedziała, że Polacy dbają o historię nie tylko własnego narodu. Bo przecież na ziemi tarnowskiej ginęli nie tylko nasi rodacy. Byli to także Czesi, być może mieszkańcy Pragi, ale także Rosjanie, Niemcy, Serbowie, Węgrzy, Włosi – podkreśla Ryszard Żądło.

pra2

W Czechach promowano także szlak cmentarzy z I wojny światowej znajdujący się w powiecie tarnowskim. Ma on odgrywać główną rolę w tworzonym właśnie z inicjatywy polskich województw nowym szlaku turystyczny, pod nazwą „Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej”. Oglądający wystawę, która pokazywano w Pradze przez dwa dni, byli zaskoczeni ogromem pracy, jaką powiat tarnowski włożył w renowację zabytkowych cmentarzy. Od 10 lat realizowany jest bowiem specjalny program z udziałem m.in. Austriaków i Niemców. W sumie na modernizację cmentarzy wydano około 1,5 mln zł.

Ekspozycja przygotowana przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie, przedstawiona na planszach, pokazuje zdjęcia najciekawszych cmentarzy, z opisami dotyczącymi miejsca ich położenia, ilości pochowanych żołnierzy oraz ich narodowości. Jest także wzmianka o tym, w jakim stanie obecnie znajduje się zabytkowy obiekt. Autorzy ekspozycji zadbali także o to, aby oglądający poznali historię budowy cmentarzy, których projektantami byli w niejednym przypadku znakomici architekci. Opisy cmentarzy wykonane zostały w pięciu wersjach językowych: polskiej, słowackiej, węgierskiej, niemieckiej oraz angielskiej.

pra3

 

Kolejnym europejskim miastem, w którym pokazana będzie wystawa „Cmentarze z wojenne z I wojny światowej na terenie powiatu tarnowskiego – dawna Galicja zachodnia” będzie Wiedeń.

 

pra5

pra4

pra6

 

ZOBACZ CO O WYSTAWIE W PRADZE PISAŁA CZESKA PRASA

 

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt