dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Izba Pamięci ma Radę Pantronacką

Starostowie: tarnowski, brzeski oraz dąbrowski a także Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej reprezentowany przez płk. Zdzisława Baszaka, podpisali we wtorek porozumienie o powstaniu Rady Patronackiej Izby Pamięci Armii Krajowej w Tarnowie. W Izbie znajdują się pamiątki związane z działalnością polskiego podziemia – broń z czasów II wojny światowej, mundury, gazetki konspiracyjne i dokumenty i wiele innych eksponatów. Izba jest jedną z placówek Muzeum Okręgowego.
Rada Patronacka będzie zajmowała się opieką nad Izbą Pamięci i jej zbiorami a także promowała to miejsce. – Chcemy przekazywać młodemu pokoleniu wiedzę o historii narodu polskiego. Nie chcemy, aby znali ją tylko z książek, ale mogli dotknąć historii tutaj – w Tarnowie przy ul. Mościckiego 29 – mówił podczas podpisania porozumienia starosta tarnowski Mieczysław Kras. Będzie to możliwe m.in. dzięki spotkaniom z kombatantami – takimi jak choćby płk Zdzisław Baszak, który jest twórcą Izby Pamięci AK. Jego zamierzeniem jest zdobycie większej ilości eksponatów, które byłyby prezentowane w pomieszczeniach Izby. – Są w naszym regionie miejsca, w których znajdują się pamiątki z II wojny światowej. Próbujemy je pozyskać, ale niestety nasze środki są ograniczone – podkreśla pułkownik. Być może uda się je zdobyć dzięki finansowej pomocy powiatu tarnowskiego, brzeskiego i dąbrowskiego. W 2008 r. powiat tarnowski przekazał 2 tys. zł, w tym roku Izba może na razie liczyć na wsparcie w wysokości 2,5 tys. zł. Pozostałe samorządy również zadeklarowały pomoc w tym zakresie. Włodarzom zależy na tym, aby młodzież szkolna poznała dzięki temu miejscu wydarzenia związane z działalnością podziemia na ziemi tarnowskiej, takie jak choćby Akcja III Most, która miała miejsce w 1944 r. w Wał Rudzie.
Podczas spotkania dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Bartosz poinformował, że najbliższym czasie Izba Pamięci Armii Krajowej przekształcona zostanie w Muzeum Armii Krajowej. Być może dzięki tym zmianom uda się w budynku przy ulicy Mościckiego poszerzyć ekspozycję, która prezentuje historię stacjonujących w Tarnowie pułków oraz pochodzących z regionu ludzi, którzy walczyli na wielu frontach.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt