dzisiaj jest: 5 maja 2024 r.   ::    imieniny: Irena, Waldemar, Iryda

Integracja przy szachownicy

Uczestnicy Turnieju Szachowego w Żabnie27 października odbyła się piąta edycja Turnieju Szachowego o Puchar Starosty Tarnowskiego. Kolejny raz przekonaliśmy się, że warto! Warto organizować turniej pozornie zapomnianego sportu, jakim są szachy - tego dnia na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Ks. Janusza Pasierba w Żabnie przy szachownicach stanęło ponad sto osób.

Uczestników turnieju powitali Agnieszka Kurzydym - dyrektor ZSP, która jako gospodarz tego miejsca oraz przewodnicząca Komisji ds. Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu Tarnowskiego i zarazem pomysłodawczyni turnieju – Grażyna Karaś.
– Wiemy, że gra w szachy doskonale wpływa na rozwój, umiejętność postrzegania świata, racjonalne myślenie, podejmowanie decyzji, planowanie. Nie sposób tu dziś wymienić wszystkich korzyści wynikających z gry w szachy, ale właśnie tym turniejem chcemy propagować tę dyscyplinę i zachęcać wszystkich do jej uprawiania. Szczególnie cieszy fakt, że wśród dzisiejszych startujących jest tak wielu młodych ludzi – tymi słowami Grażyna Karaś przywitała zawodników oraz przybyłych gości.

Rywalizacja uczniow podczas kolejnej edycji Turnieju Szachowego

W zawodach uczestniczyło 24 drużyny czteroosobowe reprezentujące szkoły ponadpodstawowe z powiatu tarnowskiego i miasta Tarnów. Rozegrano 7 rund po 15 minut dla zawodnika.
Nad sprawnym przeprowadzeniem turnieju czuwał zespół sędziowski z Akademii Szachowej z Tarnowa w składzie: Czesław Markiewicz, Anna Markiewicz i Roman Kawa.
Dla uczestników zawodów szachowych został przygotowany słodki poczęstunek oraz gorące i zimne napoje.

Zwycięzcami turnieju okazała się drużyna reprezentująca - III LO z Tarnowa, przed szachistami z ZST Tarnów. Podium uzupełniła również tarnowska drużyna ze szkoły I LO. Mistrzami poszczególnych szachownic zostali: Paweł Czyżyk z I LO, Daniel Samuel z ZSP Zakliczyn, Krzysztof Górski z IV LO i Lena Mróz z III LO. Nagrody wręczał Starosta Tarnowski Roman Łucarz, który zauważył, że z roku na rok turniej szachowy staje się coraz bardziej popularny wśród tarnowskich szkół.

Starosta tarnowski Roman Łucarz oraz organizatorzy Turnieju podczas wręczania nagród

Specyfika tego turnieju, życzliwość i otwartość uczestników zapewniają zawsze przyjazną atmosferę, co przekłada się na satysfakcję zarówno młodych zawodników, jak i tych, którzy przy szachownicy zasiadają od wielu, wielu lat.

Organizatorzy jeszcze raz gratulują zwycięskim drużynom oraz wszystkim uczestnikom turnieju za wspaniałą rywalizację oraz niezapomnianą atmosferę i w imieniu Starosty Tarnowskiego oraz swoim zapraszają w marcu 2024 r., na VI edycję turnieju, który planujemy zorganizować w Liceum Ogólnokształcącym w Tuchowie.