dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Powiat Tarnowski laureatem konkursu Innowacyjny Samorząd 2022

na zdjęciu laureaci konkursu Innowacyjny Samorząd 2022W Warszawie zostały wręczone nagrody w 3. edycji konkursu Serwisu Samorządowego PAP "Innowacyjny Samorząd". W czwartek nagrodzono m.in. powiat tarnowski za Projekt LSOP - to nowoczesne narzędzie monitorowania zagrożeń pogodowych na terenie zlewni rzeki Biała Tarnowska w południowej Małopolsce. W uroczystości uczestniczyli: Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz dyrektor Wydziału Rozwoju Powiatu Wiesław Gadziała - pomysłodawca projektu.

Nagrodzony podczas Gali System LSOP zawiera informacje i generuje komunikaty dla służb kryzysowych oraz mieszkańców pozwalające na odpowiednio wczesne przygotowanie się do zbliżającego się zagrożenia powodziami błyskawicznymi, co ma szanse ograniczyć straty materialne przede wszystkim w mieniu ruchomym.

Model ostrzegający o wystąpieniu powodzi błyskawicznych oparty został na aktualnych danych z lokalnego radaru meteorologicznego oraz danych z prognozy bieżącej, krótkoterminowej. Każdy zainteresowany mieszkaniec po zasubskrybowaniu może otrzymywać komunikaty o ostrzeżeniach sms lub e-mail. Osoby spoza terenu zlewni rzeki Biała Tarnowska otrzymają ostrzeżenia o nagłych opadach nawalnych, a osoby z terenu zlewni dodatkowo ostrzeżenia o mogących wystąpić powodziach rzecznych.

Starosta tarnowski Roman Łucarz podczas Gali w Warszawie

W tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 237 projektów. Najwięcej, bo aż 64 wpłynęło w kategorii gmin miejskich. Gminy wiejskie złożyły 51 projektów, gminy miejsko-wiejskie – 37, powiaty – 28, duże miasta – 28, województwa – 28. W sumie, podczas czwartkowej gali, nagrodzono 18 projektów i przyznano 49 wyróżnień.

Laureaci oraz przedstawiciele samorządów podczas Gali w Warszawie

Patronat nad konkursem objęli premier Mateusz Morawiecki, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Program współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.