dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Modlitwy o pokój podczas dnia skupienia

Dzień skupienia dla samorządowców w Dąbrowie TarnowskiejW parafii NMP w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się wielkopostny dzień skupienia dla parlamentarzystów i samorządowców z diecezji tarnowskiej. Wzięli w nim udział m.in. poseł na Sejm RP Anna Pieczarka, natomiast samorząd powiatu tarnowskiego reprezentował wicestarosta Jacek Hudyma. Uczestnicy modlili się o pokój na Ukrainie.

- Bolesne dzieje ludzkości tyle razy już pokazały, czym kończą się różne formy budowania świata bez odniesienia do Boga - powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż, przywołując destrukcyjne działanie dwóch systemów totalitarnych XX wieku. - Porzucenie Boga i sprzeniewierzenie się Jego woli zawsze kończy się degradacją samego człowieka i wielkim nieszczęściem. Podobnie wypaczanie tego, co mówi Bóg lub używanie Go instrumentalnie do swoich celów, nie jest niczym innym jak tragicznym upadkiem w ciemność zakłamania i nieprawości.

Według Pasterza Kościoła tarnowskiego niezwykle ujmujące jest to, że w miarę możliwości przyjmujemy uchodźców wojennych pod dachy naszych domów, a nie tworzymy dla nich obozów.

- Dajemy im dom i przyjmujemy do naszych wspólnot. Fakt, że Polska przyjęła już około 2 mln uchodźców z Ukrainy, zwłaszcza kobiet i dzieci uciekających przed okropnościami wojny, to dosłownie wypełnienie tego, czego uczy nas Jezus – mówił biskup. - Otwierając w tych niespokojnych czasach nasze serca oraz drzwi domów dla potrzebujących, na nowo odkrywamy własne człowieczeństwo i wartość ludzkiej wspólnoty solidarnej wobec bestialstwa zrodzonego przez zło.

Bp Andrzej Jeż tłumaczył, że ta nowa sytuacja wymaga połączenia sił i niezbędnej współpracy na różnych poziomach.

- Pierwszy zapał w pomaganiu z czasem osłabnie. Mogą też się pojawić napięcia w społeczeństwie w dostępie do usług, miejsc pracy, poczucie niesprawiedliwego traktowania w zakresie edukacji, służby zdrowia czy możliwości korzystania z pomocy społecznej. Jest to wyzwanie dla instytucji państwowych i samorządowych. Kościół jednak ma świadomość spoczywającego na nim zadania mądrego duszpasterskiego towarzyszenia tym procesom, pomagania i budowania klimatu miłosiernej miłości, która wiele potrafi znieść - dodał.

Dzień skupienia dla samorządowców w Dąbrowie Tarnowskiej