dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Minister wzmacnia Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Wizyta Ministra Edukacji i Nauki w Muzeum Okregowym w TarnowieW dniu 28 stycznia 2022 roku wizytę w Muzeum Okręgowym w Tarnowie złożył Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział, że prowadzona przez województwo małopolskie placówka, a także jej oddziały terenowe znajdą się na liście punktów edukacyjnych w ramach programu „Poznaj Polskę”. Podczas spotkania z ministrem w muzeum obecny był wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma.

W ubiegłym roku Ministerstwo Edukacji i Nauki uruchomiło pilotażowe przedsięwzięcie „Poznaj Polskę”. W jego ramach chętne szkoły otrzymały pieniądze na dofinansowanie wyjazdów uczniów do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury i instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki.

- W tym roku pieniędzy dla szkół będzie jeszcze więcej, bo będzie to już program stały, a nie pilotażowy. Za kilka tygodni ogłoszony zostanie nabór – zapewnił Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Wizyta Ministra Edukacji i Nauki w Muzeum Okręgowym w Tarnowie

- Na liście punktów edukacyjnych o ogromnym potencjale, które polecać będziemy do zwiedzenia znajdzie się Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Ratusz tarnowski, ale także wszystkie oddziały muzeum, jak choćby Zagroda Witosa w Wierzchosławicach to miejsca, które warto popularyzować. Pobyt w takich unikalnych środowiskach edukacyjnych uatrakcyjni niewątpliwie proces nauczania. Pozwoli na poszukiwanie śladów historii, poznawanie dziedzictwa narodowego i polskiej kultury.

Wizyta Ministra Edukacji i Nauki w Muzeum Okręgowym w Tarnowie

Minister poinformował, że wpisanie tarnowskiego muzeum na listę punktów edukacyjnych to efekt rozmów z władzami Małopolski, a także lokalnymi parlamentarzystami na temat tego, jak wzmocnić tę placówkę.

- Cieszę się, że Pan Minister pozytywnie odpowiedział na starania moje oraz posłanek Anny Pieczarki i Józefy Szczurek-Żelazko. To też szansa dla Tarnowa i regionu. Przecież jeśli przyjeżdżać będą zorganizowane wycieczki do muzeum i jego oddziałów to przy okazji ich uczestnicy zwiedzą na pewno zabytkowe Stare Miasto czy inne atrakcyjne miejsca w Tarnowie i okolicach. Zwiększy i ożywi się w ten sposób ruch turystyczny w regionie tarnowskim - stwierdził Wicemarszałek Józef Gawron.

Wizyta Ministra Edukacji i Nauki w Muzeum Okręgowym w Tarnowie

Więcej fotografii z wizyty Ministra Edukacji i Nauki w Muzuem Okręgowym w Tarnowie dostępnych jest tutaj.