dzisiaj jest: 27 maja 2022 r.   ::    imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Święto terenowych organów administracji wojskowej

rozmiar tekstu w artykule:

Uczestnicy wydarzenia pozują do wspólnego zdjęcia miniaturaW Tarnowie odbyły się obchody Święta Terenowych Organów Administracji Wojskowej Województwa Małopolskiego. W wydarzeniu, zorganizowanym przez Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie i Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Tarnowie, samorząd powiatu tarnowskiego reprezentował wicestarosta Jacek Hudyma.

Terenowe oddziały administracji wojskowej mają przeszło stuletnią historię. Funkcjonowały pod różnymi nazwami, ale – jak powiedział Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie płk Marcin Żal – niezmienne były zawsze podstawowe cele. - Te cele to uzupełnianie sił zbrojnych zarówno w czasie wojny, jak i pokoju. To prowadzenie także wielu innych działań operacyjnych, związanych na przykład z zarządzaniem kryzysowym w sytuacjach nadzwyczajnych – stwierdził pułkownik.

Przemowa podczas spotkania

Terenowe organy administracji wojskowej potrzebne są w czasie wojny i pokoju. Realizują szereg działań z zakresu proobronności, wydając jednocześnie mnóstwo decyzji administracyjnych. Nieoceniona jest pomoc podczas różnego rodzaju klęsk żywiołowych. Sprawdziły się, gdy trzeba było walczyć z pandemią koronawirusa.

Jacek Hudyma pozuje z mundurowymi

W Święcie Terenowych Organów Administracji Wojskowej Województwa Małopolskiego wzięli udział dowódcy, komendanci i szefowie jednostek wojskowych, komendanci uzupełnień i przedstawiciele innych służb mundurowych. Data uroczystości nawiązuje do tradycji wojskowych i odnosi się do 27 października 1918 roku, kiedy to ukazała się Tymczasowa ustawa o powszechnym obowiązku służby wojskowej, powołująca do życia komendy uzupełnień będące pierwszymi terenowymi organami władzy administracyjno-wojskowej w odrodzonej Polsce.

Jacek Hudyma podaje rękę przedstawicielowi WKU

Wręczono medale nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, a także wyróżnienia przyznane przez Szefa Sztabu Generalnego WP gen. Rajmunda Andrzejczaka.

Andrzej Korytko składa gratulacje Jackowi Hudymie

Jacek Hudyma pozuje jak przedstawiciel zarządu powiatu tarnowskiego z wyróżnieniem dla Starosty Romana Łucarza

W tarnowskiej uroczystości uczestniczyli ponadto zastępca szefa kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, wicemarszałek Małopolski Józef Gawron, oraz liczni samorządowcy.

Uczestnicy wydarzenia pozują do wspólnego zdjęcia

Fot. Paweł Topolski

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj się