dzisiaj jest: 18 maja 2024 r.   ::    imieniny: Alicja, Feliks, Eryk

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Wyrzekanie się pamięci to wyrzekanie się Polski

katyn smolensk 2010 01 miniW dniu 10 kwietnia 2012 roku odbyły się w Tarnowie uroczystości upamiętniające 72. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 2. rocznicę katastrofy samolotu TU-154M pod Smoleńskiem, w której zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński i 95 towarzyszących mu osób. Uroczystości, które zorganizował Starosta Tarnowski Mieczysław Kras, Stowarzyszenie Pomnik Smoleńsk oraz Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej, rozpoczęły się koncelebrowaną Mszą Świętą, którą w intencji pomordowanych w Katyniu oraz ofiar katastrofy pod Smoleńskiem odprawił w Katedrze Tarnowskiej Ks. Jan Bartoszek, Asystent Diecezjalny Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej.

W wygłoszonej homilii powiedział on między innymi „Przywołujemy i zachowujemy w pamięci te wydarzenia, zapisujemy je dużymi literami w historii, wierząc, że jest ona najlepszą nauczycielką życia. Ale jeszcze bardziej przechowujemy w pamięci tych, którzy z miłości do Ojczyzny byli gotowi do poświęcenia i zapomnienia swoich pożytków, którzy obronę suwerenności Polski przedkładali ponad wszystko” i dalej „Naród to wspólnota ludzi zorganizowana wokół wartości. Jeśli ich braknie, co nas będzie łączyć? Jeśli braknie wartości, jak można mówić o moralności, uczciwości, prawości, a w konsekwencji o silnym i zdrowym społeczeństwie? Dlaczego szliśmy za Janem Pawłem II? Bo był rzecznikiem, obrońcą, stróżem, ucieleśnieniem wartości. Dlatego też był busolą i drogowskazem na każdą pogodę.  Niech z dzisiejszej uroczystości płynie wezwanie do powrotu do wartości i opartego o nie ładu serc i sumień, do odpowiedzialności, do zasad, które nadają sens każdej służbie i pracy wszystkim obywatelom bez wyjątku. Niech płynie wezwanie do wychowania młodego pokolenia na prawych ludzi. Człowiek prawy to ten, co uznaje, że wartością jest obowiązkowość, pracowitość, odpowiedzialność, służba drugiemu, poświęcenie i ofiara.”

Po zakończonej Mszy Świętej, jej uczestnicy przeszli na tarnowski Rynek, gdzie poseł „Prawa i Sprawiedliwości”, Michał Wojtkiewicz, otworzył wystawę KATYŃ – SMOLEŃSK - 2010. Wystawa ta jest zdjęciowym zapisem wydarzeń, które miały miejsce 10 kwietnia 2010 roku na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu oraz pod lotniskiem Siewiernyj w Smoleńsku. Ich naocznymi świadkami byli członkowie delegacji Powiatu Tarnowskiego, którzy udając się do Katynia by oddać hołd oficerom polskim zamordowanym przez Rosję sowiecką nie sądzili, że będą świadkami sponiewierania majestatu Rzeczypospolitej i uczestnikami narodowego pogrzebu.

Po ceremonii otwarcia wystawy, Wojciech Skruch, Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego powiedział do zabranych, że „…przypomina ona nam te trudne dni, nasze myśli i uczucia, które wyraziliśmy jako Rada Powiatu Tarnowskiego w Apelu Pamięci przyjętym na sesji w dniu 15 kwietnia 2010 roku. Tablica Tryptyk Smoleński odsłonięta w ubiegłym roku w Tuchowie, Tablica Smoleńska odsłonięta przed paroma dniami w Tarnowie oraz ta wystawa są świadectwem tego, że pamiętamy, że zależy nam na Polsce, którą w owych dniach uosabiał Prezydent Lech Kaczyński”.

Główne uroczystości odbyły się przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Ofiar Katynia. Dwa lata temu naród polski zjednoczył się w bólu i żałobie, a Polską, która miała oddać hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, wstrząsnęła tragedia pod Smoleńskiem. Te dwie polskie rocznice: zbrodni katyńskiej i tragedii smoleńskiej pozostaną już na zawsze ściśle ze sobą związane. W sposób niezwykle sugestywny uświadamia nam to wystąpienie
ś.p. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, skierowane do uczestników uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. To przesłanie Prezydenta, którego nie dane było mu wygłosić odczytał teraz w Tarnowie przed Grobem Nieznanego Żołnierza i Tablicą Smoleńską poseł Michał Wojtkiewicz.

Następnie do zgromadzonych zwrócił się starosta tarnowski Mieczysław Kras. Powiedział m.in. „…dzisiaj żal i trauma przeradzają się w zadumę i pamięć. Dlatego gromadzimy się tutaj, aby w zadumie upamiętnić ofiary tragedii smoleńskiej. Nie sposób nie wspomnieć okoliczności tego dramatycznego wydarzenia i faktu, jak bardzo wiąże się on z rocznicą zbrodni katyńskiej. Dlatego upamiętniamy dzisiaj zarówno rocznicę tragedii smoleńskiej, jak i zbrodni katyńskiej, znajdując dla nich jedno wspólne przesłanie: ofiary zbrodni katyńskiej i tragedii smoleńskiej oddały życie pełniąc służbę dla Ojczyzny, narodu i państwa. Zarówno jedni jak i drudzy zginęli pełniąc służbę dla Rzeczypospolitej. Wyrzekanie się tej pamięci to wyrzekanie się Polski”.

Przedstawiciele Rodzin Katyńskich, organizacji kombatanckich, straży granicznej, policji oraz liczne delegacje i mieszkańcy Tarnowa, przy dźwiękach Marsza Żałobnego Fryderyka Chopina, złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz płonące znicze pod Tablicą Smoleńską.

Uroczystości zakończyła podniosła recytacja wiersza ks. prałata Stanisława Peszkowskiego pt. „Modlitwa” w wykonaniu Aleksandry Małozięć oraz pieśń pt. „Ojczyzno ma …” odśpiewana przez zgromadzonych.

katyn smolensk 2010 02

katyn smolensk 2010 03

katyn smolensk 2010 04

katyn smolensk 2010 05

ZOBACZ ZDJĘCIA ikona_galeria

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt