dzisiaj jest: 18 maja 2024 r.   ::    imieniny: Alicja, Feliks, Eryk

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Więcej nas łączy niż dzieli – współpraca polsko-niemiecka Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie

wspolpraca zsp radlow 01 miniJuż po raz trzeci w murach ZSP w Radłowie gościli uczniowie i nauczyciele z zaprzyjaźnionej szkoły z Niemiec. Spotkanie to, tak jak w minionych latach, wsparła finansowo Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Tym razem w projekcie trwającym od 16 do 21 marca br., brało udział 10 osób z Polski i tyleż samo z Niemiec.

Realizując ideę wspólnych spotkań uczniów Gymnasium Schloß Holte – Stukenbrock i ZSP w Radłowie: „Więcej nas łączy niż dzieli”, młodzież pracowała  nad projektem: „Polska i Niemcy w Unii Europejskiej – co dalej Unio?”

Jak wykazał Eurobarometr przeprowadzony w obu szkołach, młodzi Polacy i Niemcy to euroentuzjaści, którzy ufnie patrzą w przyszłość i chcą razem budować Europę bez granic.

Podczas tegorocznego spotkania rozmowy o teraźniejszości i przyszłości Europy przeplatały się ze wspomnieniami z przeszłości: zapalenie zniczy pod Pomnikiem Bohaterów Września w Radłowie i pod Pomnikiem Pierwszego Transportu do Oświęcimia w Tarnowie, a także wspólne oglądanie filmu „Bitwa Radłowska” stanowiły przygotowanie do prawdziwej  lekcji historii, jaką odbyliśmy zwiedzając razem Muzeum i Miejsce Pamięci w Oświęcimiu – Brzezince. Najważniejszym punktem wycieczki było zapalenie zniczy i oddanie hołdu ofiarom zbrodni hitlerowskiej pod ścianą śmierci. Dla wszystkich był to niezwykle ważny moment i trudno było ukryć wzruszenie.

W czasie kilkudniowego pobytu w Radłowie był czas na refleksję, był i czas na wspólną zabawę, integrację i naukę. Uczniowie z Niemiec przeszli intensywny kurs języka polskiego pod czujnym okiem polonistki Fräulein Eweliny, a radłowscy licealiści szlifowali swój niemiecki. Wspólnie, wykazując się swoimi talentami plastycznymi  i niezwykłą kreatywnością, pracowali też nad projektem: „Co dalej Unio”? Podczas wykonywania  różnymi technikami ciekawych plakatów pomocą i radą służyli uczniom mistrzowie pędzla Marcus Nümman z Niemiec (nauczyciel sztuki) i Kazimierz Dżalak (nauczyciel rysunku w ZSP w Radłowie). Z przeprowadzonych wśród uczestników ankiet wynika, że goście z Niemiec byli bardzo zadowoleni z pobytu w Radłowie, a stwierdzenie, że „Polacy to najsympatyczniejsi i najbardziej gościnni ludzie na świecie” mówi samo za siebie.

Radłowscy licealiści już planują wrześniowy wyjazd do zaprzyjaźnionej szkoły w Nadrenii Północnej Westfalii. Wymiana ze szkołą z Niemiec budzi coraz większe zainteresowanie wśród uczniów. Jest ona bowiem doskonałym sposobem na pogłębienie wiedzy o kraju sąsiadów, przełamywanie barier i rozwijanie umiejętności językowych. Dla szkoły zaś organizowanie takich spotkań jest doskonałą okazją do integracji całej społeczności szkolnej: nauczycieli, uczniów i ich rodziców.

wspolpraca zsp radlow 02

wspolpraca zsp radlow 03

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt