dzisiaj jest: 18 maja 2024 r.   ::    imieniny: Alicja, Feliks, Eryk

O żołnierzach polskich na misjach wojskowych i stabilizacyjnych w ZSLiT w Wojniczu

relacja konferencja wojnicz 01 mini30 marca br. z Zespole Szkół Licealnych i Technicznych im. Jana Pawła II w Wojniczu odbyła się konferencja pt. „Udział Wojska Polskiego w misjach pokojowych i stabilizacyjnych”, zorganizowana dzięki współpracy Starostwa Powiatowego w Tarnowie z 2. Korpusem Zmechanizowanym Wojska Polskiego im. W. Andresa z Krakowa.

Współorganizatorami wydarzenia była również 6. Brygada Powietrznodesantowa im. S. Sosabowskiego a także: ZSLiT w Wojniczu, Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Sprzętu Mechanicznego w Tarnowie, natomiast partnerem Tarnowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Nowoczesną salę gimnastyczna ZSLiT w Wojniczu wypełniło blisko 400 osób, gości przybyłych na konferencję, nauczycieli oraz uczniów szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu tarnowskiego.

Konferencję rozpoczęło odczytanie przez uczniów ZSLiT fragmentów Karty Narodów Zjednoczonych i Traktatu Północnoatlantyckiego. W części oficjalnej głos zabrał Starosta Tarnowski Mieczysław Kras, który zwrócił uwagę na współpracę Powiatu Tarnowskiego i 2 Korpusu Zmechanizowanego, a także podpisane w ubiegłym roku porozumienie, będące płaszczyzną do podejmowania wspólnych przedsięwzięć. Starosta Tarnowski podkreślił również wagę zagadnienia, stanowiącego temat konferencji. Z kolei Zastępca Dowódcy – Szef Sztabu 2. Korpusu Zmechanizowanego gen. bryg. Andrzej Knap w swoim wystąpieniu przedstawił zarys problematyki udziału WP w misjach pokojowych i stabilizacyjnych.

Ważnym momentem konferencji była ceremonia odznaczenia mł. chor. Mirosława Augustyna „Gwiazdą Afganistanu”, przyznawaną na mocy decyzji Prezydenta RP żołnierzom, uczestnikom PKW w Afganistanie.  Ceremonii odznaczenia dokonał gen. bryg. Andrzej Knap w asyście płk. Janusza Kurzyny, Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie oraz Starosty Tarnowskiego Mieczysława Krasa.

W części wykładowej zebrani w sali gimnastycznej ZSLiT goście oraz młodzież, mogli wysłuchać czterech prelekcji. Pierwsza z nich dotyczyła bezpośrednio tematu konferencji i została wygłoszona przez ppłk. Krzysztofa Miękinę (2 Korpus Zmechanizowany). Prelegent omówił w niej uczestnictwo żołnierzy WP w misjach pokojowych i stabilizacyjnych zarówno w aspekcie historycznym, jak i współczesnym. W kolejnej prezentacji ppłk. Zbigniew Skurnowicz – Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tarnowie przedstawił strukturę szkolnictwa wojskowego w Polsce, w kontekście przygotowywania żołnierzy do uczestnictwa w misjach pokojowych i stabilizacyjnych. Kolejna prelekcja, wygłoszona przez ppor. Dorotę Fijałek (2 Korus Zmechanizowany) dotyczyła służby wojskowej kobiet w Siłach Zbrojnych RP oraz pozycji, jaką zajmują kobiety w najważniejszych armiach świata. Natomiast w ostatniej, niezwykle interesującej prezentacji, Andrzej Minor (ZMT, OBR SM) dokonał przeglądu i omówienia nowoczesnego uzbrojenia, produkowanego przez ZMT i OBR SM, częściowo wykorzystywanego przez Wojsko Polskie również podczas misji pokojowych i stabilizacyjnych.

Podczas konferencji bogatą gamę swoich wyrobów – sprzętu wojskowego prezentowały Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Sprzętu Mechanicznego w Tarnowie. Na potrzeby konferencji ekspozycję przygotował również 2 . Korpus Zmechanizowany, a także 6. Brygada Powietrznodesantowa, której żołnierze prezentowali wykorzystywany przez „czerwone berety” model spadochronu.

Podczas konferencji wystąpił Zespół Estradowy 6. Brygady Powietrznodesantowej „Czasza” (w składzie: st. szer. Mariusz Zgłobicki – saksofon, st. szer. Krzysztof Filip – gitara Basowa, st. szer. Grzegorz Galon – klawisze, st. szer. Łukasz Jeleń – perkusja, st. szer. Łukasz Plechta – gitara elektryczna), którego repertuar nawiązuje do tematyki udziału żołnierzy polskich w misjach zagranicznych. Wysęp zespołu spotkał się z dużym uznaniem i żywą reakcją publiczności.

W programie konferencji znalazły się również pokazy umiejętności walki wręcz, przygotowane przez uczniów ZSLiT w Wojniczu.

Na zakończenie uczestnicy spotkania mogli posilić się przygotowaną przez gospodarzy konferencji tradycyjną „żołnierską” grochówką i zwiedzić przygotowane ekspozycje.

relacja konferencja wojnicz 02

relacja konferencja wojnicz 03