dzisiaj jest: 3 maja 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Nina, Aleksander - Święto Konstytucji 3-Maja

W starostwie o bezpieczeństwie na drogach

PrzejscieO obchodzonym w listopadzie Światowym Dniu Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych mówiono w Starostwie Powiatowym w Tarnowie podczas konferencji prasowej z udziałem wicestarosty Mirosława Banacha oraz ks. Zbigniewa Szostaka, kustosza sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie. Powstaje tam pierwszy na świecie pomnik ofiar wypadków drogowych i przestępstw.

Wicestarosta Mirosław Banach przedstawił założenia i program międzynarodowej konferencji, która odbędzie się w trzeci weekend listopada w Zabawie. Poświęcona będzie problematyce bezpieczeństwa na drogach. – Co roku ginie w Polsce w wypadkach około 5 tys. osób. Statystyki są nadal tragiczne, ofiar na drogach przybywa, ale chcemy podsumować to, co udało się zrobić dla poprawy bezpieczeństwa – zapowiada wicestarosta tarnowski. Konferencja kontynuowana będzie w Warszawie.

szostak

Z kolei ks. Zbigniew Szostak przedstawił zaawansowanie prac przy powstającym w Zabawie pomniku ofiar wypadków drogowych i przestępstw. Poświęcenie 40-metrowego pomnika odbędzie się w niedzielę 20 listopada, w całości ukończony zostanie w przyszłym roku. - Pomnik ma być formą terapii, przejścia przez trudny czas wspomnień, do światła – czyli nadziei – powiedział ks. Szostak. Ludzie, którzy będą przyjeżdżać do sanktuarium, mogą przywozić przydrożne krzyże, które przed laty postawili przy drodze po tragicznych wypadkach. Zostaną one umieszczone przy pomniku w Zabawie. W sanktuarium bł. Karoliny prowadzona jest też księga pamięci ofiar wypadków drogowych, codziennie pali się przy niej świeca oraz każdego 18 dnia miesiąca trwa modlitwa za zmarłych tam zapisanych. W Zabawie planowane jest także powstanie Ośrodka Pomocy w Wychodzeniu z Traumy po Wypadkach.

Budową pomnika i ośrodka zajmuje się stowarzyszenie Przejście. Szczegóły można znaleźć na jego stronie