dzisiaj jest: 4 maja 2024 r.   ::    imieniny: Florian, Malwina, Monika

Zaproszenie na Jamną

swp015 sierpnia, w poniedziałek, na Jamnej w powiecie tarnowskim odbędą się obchody Święta Pojednania organizowane przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie i Dom św. Jacka. Poprzedzi je dzień wcześniej „radosny pogrzeb Matki Bożej”. We wtorek w Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbyła się konferencja prasowa na temat planowanych obchodów.

- Jamna to miejsce szczególne na ziemi tarnowskiej, szczególnie doświadczone w czasie II wojny światowej, dlatego wybraliśmy je na organizację Święta Pojednania. Łączy ono kilka elementów. Jest to dzień Wojska Polskiego, rocznica „Cudu nad Wisłą” i Odpust Jamneński. Łączymy tutaj elementy patriotyczne z chrześcijańskimi”- podkreślał starosta Mieczysław Kras, który wspólnie z o. Janem Górą, posłem Michałem Wojtkiewiczem oraz Pawłem Augustynem z Zarządu Powiatu Tarnowskiego zapraszał na Jamną.
Uroczystości patriotyczne poprzedzi wyjątkowe wydarzenie – jedyna w swoim rodzaju ceremonia, odbywająca się tylko w czterech miejscach w Polsce (Kalwaria Pacławska, Kalwaria Zebrzydowska, Borek Stary, Jamna) - 14 sierpnia o godz. 12.30 – „Radosny pogrzeb Matki Boskiej,” tryumfalny, ze starymi tekstami, z namaszczeniem olejkami będzie wpisywał się w Jamneński krajobraz. Barwna procesja z dziećmi niosącymi kilkudziesięciometrowy welon Matki Boskiej z pewnością dostarczy wielu doznań estetycznych, duchowych.

swp1

15 sierpnia - kulminacja uroczystości - Odpust Jamneński Matki Bożej Niezawodnej Nadziei i Święto Pojednania. Uroczystości rozpoczynają się o godz. 10.00 pod pomnikiem na Jamnej. Będzie można wysłuchać wspomnień o żołnierzach poległych w czasie I i II wojny światowej, wieńce i kwiaty zostaną złożone na mogiłach. Następnie o godz. 11.00 przy ołtarzu polowym zostanie odprawiona Msza św. w intencji poległych żołnierzy. Po zakończeniu Eucharystii odtańczony zostanie tradycyjny „ Polonez na łące.

- Jamna ma być miejscem pamięci o przeszłości, gdzie formowane są przyszłościowe kadry Polski – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami o. Jan Góra. – Chcemy dać młodzieży trochę ciepła, inwestujemy w ich rozwój i zapraszamy wszystkich, którzy chcą być blisko – podkreślał.

swp2

swp3