dzisiaj jest: 3 maja 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Nina, Aleksander - Święto Konstytucji 3-Maja

Pomnik Paderewskiego przed Instytutem Muzykologii UJ

pomnik_paderewski_uj_01_miniPrzed Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Westerplatte odsłonięty został pomnik Ignacego J. Paderewskiego. Jest on darem amerykańskiego kolekcjonera pamiątek po mistrzu w 70. rocznicę śmierci wybitnego artysty. W uroczystości uczestniczył Starosta Tarnowski Mieczysław Kras.

Wśród uczestników tej uroczystości, która odbyła się 24 czerwca byli także: Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela, Wicewojewoda Małopolski Andrzej Harężlak, Konsul Generalny USA w Krakowie  Allen S. Greenberg, Rektor UJ  prof. dr hab. Karol Musioł oraz Wice-mer Paso Robles John Hamon. W swoim przemówieniu Starosta Tarnowski zwrócił uwagę, iż odsłaniany monument to przede wszystkim oddanie hołdu i upamiętnienie osoby I. J. Paderewskiego, ale i również ukazanie wzorca do naśladowania dla studentów i to nie tylko w zakresie pracy artystycznej, lecz także jako wzorca postawy poświęcenia i działalności na rzecz wspólnego dobra jakim jest ojczyzna.

pomnik_paderewski_uj_02

Monument ufundował Harry E. Blythe – kolekcjoner pamiątek po Paderewskim i propagator jego dokonań. Pomnik jest dziełem amerykańskiego rzeźbiarza Jesse Corsauta, który wykonał już jego trzy odlewy. Jeden z nich znajduje się w dawnym ranczo Paderewskiego w Paso Robles w Kalifornii, a drugi w ogrodach ambasady w Waszyngtonie.

pomnik_paderewski_uj_03

pomnik_paderewski_uj_04