dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Most w Ostrowie tuż, tuż...

Widok na most z drona - miniaturaW końcową fazę wkraczają prace przy remoncie mostu w Ostrowie nad Dunajcem. Ustawiona jest już konstrukcja przyszłej przeprawy oraz wykonane zostało betonowanie z obu stron. Okazały most, na dziesięciolecia, oddany zostanie do użytku w pierwszej połowie tego roku.

- Cały czas monitorujemy postępy prac, które przebiegają sprawnie, zgodnie ze sztuką budowlaną. Widać już konstrukcję nowego mostu. Wykonane zostało betonowanie, po jednej i drugiej stronie. Do zalania betonem pozostało jeszcze tylko około sto metrów w środku przeprawy. Operacja ta nieznacznie przesunęła się w czasie z powodu dużych zrzutów wody na zaporze w Rożnowie i podwyższonego stanu Dunajca – mówi starosta tarnowski Roman Łucarz.

Widok na most z drona

Podczas dotychczasowej realizacji tego przedsięwzięcia kilka przeszkód stanęło na drodze. To przede wszystkim trzykrotne wezbrania rzeki Dunajec w 2021 roku. Trzeba było ewakuować część sprzętu oraz odbudowywać drogi dojazdowe. Woda powodziowa zalała też zbrojenia. Trzeba było wszystko czyścić, w większości ręcznie, a to proces czasochłonny. Między innymi ze względu na pandemię koronawirusa były problemy z na rynkach międzynarodowych z nabyciem stali konstrukcyjnej. Dźwigary były więc montowane później niż zakładano. Wykonawca przedstawił udokumentowane opóźnienia tymi czynnikami, które wyniosły 90 dni.

Widok na most z drona - środek mostu

Zarząd powiatu wyraził zgodę na przesunięcie terminu ostatecznego oddania inwestycji do 30 czerwca tego roku. Ruch pojazdów ma być jednak puszczony wcześniej, po 20 maja. - Pewnych rzeczy nie da się przyspieszyć. Wszystko musi być robione zgodnie z technologią budowy mostów, a ta zakłada również przerwy technologiczne, na przykład po to, aby beton się związał. Ważne jednak jest to, że zapewnione jest finansowanie inwestycji, postępy prac są bardzo widoczne i jesteśmy już bardzo blisko pomyślnego finału. Po ostatnim etapie betonowania pozostanie wykonanie chodników, obrzeży, oświetlenia i położenie nakładki asfaltowej – dodaje starosta Roman Łucarz.

Widok na most z drona - z przodu

Widok na most z drona - zakole rzeki Dunajec

Zdj. Paweł Topolski