dzisiaj jest: 17 maja 2024 r.   ::    imieniny: Weronika, Sławomir, Brunon

W Zabawie o ofiarach wypadków drogowych

dr015 listopada w Zabawie koło Tarnowa odbyły się uroczystości związane z obchodami Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Był to równocześnie trzeci dzień konferencji zorganizowanej pod patronatem MSWiA „Ofiary Wypadków Drogowych - Nasza Wspólna Odpowiedzialność”. W Komitecie Organizacyjnym zasiadał wicestarosta tarnowski Mirosław Banach.

Niedzielne wydarzenie w sanktuarium pw. bł. Karoliny stanowiło integralną część oraz punkt kulminacyjny zorganizowanej w Warszawie konferencji i zgromadziło szereg przedstawicieli kościelnych, państwowych, samorządowych a także członków stowarzyszeń i organizacji, poczty sztandarowe, m.in.: ochotniczych straży pożarnych, szkół gimnazjalnych. Od godz. 10.30 ks. Marian Midura Krajowy Duszpasterz kierowców i pani Anna Wendołowska matka ofiary wypadku czytali wypominki – wspominali kilkaset osób z różnych stron Polski którzy zginęli na drogach. Będą oni włączeni do księgi pamięci w sanktuarium a każdego 18 dnia miesiąca podczas drogi krzyżowej będą się modlili pielgrzymi.

dr4

O godz. 11.00 rozpoczęła się Msza św. w intencji ofiar wypadków drogowych oraz rodzin dotkniętych tą tragedią, rodzin dźwigających się z rozpaczy i bólu po stracie najbliższych osób. Mszę św. celebrował gen. dyw. Tadeusz Płoski, Biskup Polowy WP. Wygłosił również homilię, przypominając o dekalogu kierowcy. Po nabożeństwie przedstawiciel rodziców z Białegostoku, którzy stracili dzieci - niedoszłych maturzystów - w wypadku autokarowym podczas pielgrzymki na Jasną Górę, dał wzruszające świadectwo niezachwianej wiary i wstawiennictwa bł. Karoliny ”odnalezionej” w sanktuarium w Zabawie.

Podniosłą chwilą było odczytanie przez kustosza sanktuarium ks. Zbigniewa Szostaka aktu erekcyjnego pomnika Ofiar Wypadków Drogowych i Przemocy.

dr3

Na placu przy rozpoczętej budowie pomnika, miała miejsce dalsza część uroczystości - poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik „Przejście” autorstwa dr Jacka Kucaby. Wzdłuż rowu opodal pomnika posadzono wierzby płaczące - symbol upamiętniający ofiary wypadków drogowych w latach od 1997 do 2008 roku, które wyznaczają aleję drzew dla refleksji i modlitewnej pamięci. Rok temu w czasie obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych ks. Nuncjusz Apostolski abp J. Kowalski poświęcił plac pod budowę pomnika. Pomnik ten jest jednym z elementów tworzonego w Zabawie ośrodka pomocy wychodzenia z traumy powypadkowej. Ukończenie budowy pomnika ma nastąpić w przyszłym roku. Jest to pierwszy tego rodzaju obiekt w Europie i najprawdopodobniej w świecie.

dr1

Wystąpienie wicestarosty tarnowskiego, pana Mirosława Banacha
na uroczystości z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych
Ekscelencjo Księże Biskupie,

Szanowni Państwo
Powiat tarnowski popiera ideę budowy pomnika i centrum leczenia traumy powypadkowej. To wspaniała idea, która ma pomóc ludziom nieradzącym sobie niejednokrotnie z samotnością, po stracie kogoś bliskiego, ważnego w ich życiu, z kim spędzali czas, dzielili się szczęściem, martwili kłopotami.
Tragedie dzieją się na drogach- także tych, którymi zarządza powiat tarnowski. Myślę, że poprawa infrastruktury, którą cały czas prowadzimy od 10 lat istnienia samorządu powiatowego, w pewien sposób przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa, ale z drugiej strony przybywa wypadków, ludzi bezmyślnych, którzy stanowią zagrożenie dla siebie i innych. Te drogowe tragedie porażają nas i jestem przekonany, że nie można pozostać wobec nich obojętnym.

Ofiary na polskich drogach zaliczane są teraz do statystyk, ich zbiorowa ofiara nigdzie nie została upamiętniona!!
A przez ostatnie 10 lat w Polsce zginęło 57444 osoby – to straszna liczba!!!
Ale nie ogłoszono ogólnoświatowej ani krajowej kampanii na ten temat. Jeden przypadek śmiertelny na nową grypę, angażuje najważniejsze osoby w państwie przez blisko miesiąc!!!
A tylko wczoraj kilkanaście osób zginęło na drogach, i dzisiaj będzie podobnie.
To nie grypa a wypadek drogowy, jest dzisiaj największym zagrożeniem, dla nas i naszych bliskich.
Dlatego Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych powinien stać się ważnym momentem edukacyjnym dla nas wszystkich!!
Konferencja poświęcona temu problemowi kończy się tutaj w Zabawie, ale przez dwa dni w Warszawie najważniejsze instytucje rządowe i stowarzyszenia pracowały nad tym jak to zagrożenie zmniejszyć, co jeszcze należy zrobić, aby ocalić kilkaset osób.
Powstanie pomnika ofiar wypadków drogowych to dla ziemi tarnowskiej wielkie wyróżnienie. Dlatego chciałbym podziękować księdzu Zbigniewowi Szostakowi – kustoszowi tutejszego sanktuarium za jego działania, za ogromy trud jaki wkłada aby marzenia o centrum rehabilitacji po wypadkach, powstało właśnie tutaj- w Zabawie.
Dziękuję Państwu

Mirosław Banach