dzisiaj jest: 17 maja 2024 r.   ::    imieniny: Weronika, Sławomir, Brunon

Uroczysta sesja Rady Miejskiej i Rady Powiatu w hołdzie burmistrzowi Tadeuszowi Tertilowi

tertil_sokola_czamarka30 października o godzinne 15:00 w Sali Lustrzanej w Tarnowie odbędzie się tradycyjna, uroczysta sesja Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu w Tarnowie, poświęcona osobie Tadeusza Tertila, wybitnego burmistrza miasta Tarnowa. Sesja odbywa się w rocznicę podjęcia historycznej uchwały tarnowskiej Rady Miejskiej z 30 października 1918 r., w której znalazł się zapis, iż „Tarnów oddaje się poleceniom rządu warszawskiego, i że organowi rządowemu utworzonemu przez Radę Regencyjną da posłuch”. Inicjatorem tej „uchwały o niepodległości Tarnowa” był burmistrz Tadeusz Tertil, wielki patriota i działacz społeczny.

Po raz pierwszy wspólną uroczystą sesję Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu w Tarnowie zorganizowano w 2007 r., w związku z obchodami Roku Tadeusza Terila. Podczas sesji zostanie wręczona nagroda im. T. Tertila, przyznawana studentom małopolskich wyższych uczelni za prace licencjackie i magisterskie, podejmujące problematykę związaną z Powiatem Tarnowskim i Miastem Tarnowem. Jednocześnie w związku z przypadającą w bieżącym roku 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej i polskiego września 1939 roku, w programie sesji przewidziane zostało oddanie hołdu żołnierzom tarnowskich pułków, uczestniczących w wojnie polsko-niemieckiej z września 1939 roku, to jest: 16. pułku piechoty i 5. pułku strzelców konnych.

Szczególnym wydarzeniem tego dnia będzie uroczystość otwarcia Placu 5. Pułku Strzelców Konnych przy Al. M.B. Fatimskiej w Tarnowie oraz poświęcenia odnowionego pomnika 5. psk. Rozpocznie się ona o godzinie 14:00 według następującego porządku:

1. Sygnał Wojska Polskiego.
  2. Powitanie uczestników i przemówienie Starosty Tarnowskiego.
  3. Przemówienie Prezydenta Miasta Tarnowa.
  4. Odczytanie uchwały Rady Miejskiej i słowo Przewodniczącego Rady Miejskiej Tarnowa.
  5. Przecięcie wstęgi i otwarcie placu.
  6. Poświęcenie odnowionego pomnika 5. psk.
  7. Modlitwa za poległych i zmarłych żołnierzy pułku.
  8. Złożenie wieńców i wiązanek.
  9. Wystąpienie Dowódcy Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5. psk.
  10. Przekazanie pod opiekę Placu i pomnika uczniom Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu.
  11. Zakończenie uroczystości.