dzisiaj jest: 18 maja 2024 r.   ::    imieniny: Alicja, Feliks, Eryk

Udane dożynki w Odporyszowie - FOTOGALERIA

wie1Wieńce z Pleśnej i Zakliczyna okazały się najpiękniejsze podczas XI dożynek powiatu tarnowskiego, które w niedzielę 30 sierpnia odbyły się w Odporyszowie w gminie Żabno. Uroczystość połączona została z I dożynkami diecezji tarnowskiej. Na imprezie bawiło się kilka tysięcy osób – dopisała pogoda a przede wszystkim doskonałe humory uczestników. Organizatorami byli biskup tarnowski, starosta tarnowski, burmistrz Żabna oraz prezes Małopolskiej Izby Rolniczej.

Dożynki w Odporyszowie rozpoczął przegląd wieńców z poszczególnych miejscowości gminy Żabno. Najpiękniejszy okazał się wieniec z Bobrownik Wielkich, który reprezentował później gminę w przeglądzie powiatowym. Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej przewodniczył biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Wiesław Lechowicz. Po Eucharystii uczestniczy dożynek przeszli na stadion sportowy w Odporyszowie, gdzie nastąpił tzw. obrzęd chleba w wykonaniu zespołu OTFINOWIANIE. Następnie biskup W. Lechowicz, starosta M. Kras, burmistrz S. Kusior oraz prezes MIR P. Augustyn odebrali chleb z rąk starostów dożynek: pani Mirosławy Szczawińskiej, rolniczki  gminy Gręboszów oraz pana Tadeusza Wójcika z Niecieczy.

wie2

Ważnym punktem dożynkowego festynu był konkurs wieńców dożynkowych. W konkursie powiatowym wśród trzynastu wieńców z poszczególnych gmin, jury w składzie: Mirosław Banach – przewodniczący, Danuta Cetera, Krystyna Baniowska-Stąsiek, Marta Warias , postanowiło przyznać nagrody w dwóch kategoriach.

W kategorii wieńca tradycyjnego przyznano:

I miejsce - PLEŚNA - 700 zł

I miejsce - ZAKLICZYN - 700 zł

II miejsce - RADŁÓW - 500 zł

II miejsce - ŻABNO - 500 zł

II miejsce - WIETRZYCHOWICE - 500 zł

III miejsce - CIĘŻKOWICE - 400 zł

III miejsce - RYGLICE - 400 zł

WYRÓŻNIENIA po 200 zł otrzymały:
Gromnik

Szerzyny

Wojnicz

wie5

W kategorii wieńca współczesnego przyznano:

3 wyróżnienia i nagrody pieniężne po 200 zł każda:

LISIA GÓRA

TUCHÓW

RZEPIENNIK STRZYŻEWSKI

Pozostałe gminy otrzymały dyplomy okolicznościowe i wyróżnienia.

wie3

Rozstrzygnięty został również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy w diecezji tarnowskiej.

W kategorii wieńca tradycyjnego przyznano:

I miejsce - PLEŚNA (powiat tarnowski) - 1.000 zł

II miejsce -  ZALIPIE (powiat dąbrowski) - 700 zł

III miejsce - ODPORYSZÓW (powiat tarnowski) - 500 zł

III miejsce - ZAKLICZYN (powiat tarnowski) - 500 zł

W kategorii wieńca współczesnego przyznano:

I miejsce - STROJCÓW – BOLESŁAW (powiat dąbrowski) - 1.000 zł

II miejsce ROPA (powiat gorlicki) - 700 zł

III miejsce - ZASÓW MOKRE (powiat dębicki) - 500 zł

Wyróżnienia za uczestnictwo:

KOBYŁCZYNA (powiat limanowski) - 300 zł

POWIAT NOWOSĄDECKI - 300 zł

Wśród licznych atrakcji dożynek w Odporyszowie znalazły się występy zespołów folklorystycznych a wieczorem doskonale bawił uczestników zespół CHRZĄSZCZE, który przyznał, że tak znakomitej publiczności nie widział już dawno.

wie4

Kliknij tutaj!