dzisiaj jest: 21 listopada 2024 r.   ::    imieniny: Albert, Janusz, Konrad

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Ratusz i Kościół parafialny pw. Świętego Ducha
Wieża widokowa na Brzance
Muchomor czerwony
Pasmo Brzanki
Ratusz i Kościół parafialny pw. Świętego DuchaGmina Żabno

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Minister Piotr Ćwik wziął udział w uroczystej Gali

Starosta na scenie z wspólorganizatoramiZastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Minister Piotr Ćwik, uczestniczył w uroczystej gali finałowej III Wojewódzkiego Konkursu Historycznego - "Ojcowie Niepodległości..." o szablę Józefa Piłsudskiego, która odbyła się w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. 

 

Minister odczytał okolicznościowy list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowany do organizatorów oraz wszystkich uczestników uroczystości. Prezydencki Minister w dowód uznania za propagowanie wartości patriotycznych, przekazał na ręce starosty tarnowskiego Jacka Hudymy Biało-Czerwoną flagę, z dedykacją od prezydenta.

Starosta z podarunkiem od prezydenta, obok Piotr Ćwik

W wydarzeniu uczestniczyli: posłanka Józefa Szczurek-Żelazko, w zastępstwie za wojewodę małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara, kierownik Delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie Piotr Łosiński, wiceprzewodniczący sejmiku województwa małopolskiego Wojciech Skruch, radny sejmiku - były wicemarszałek Józef Gawron, starosta oraz wicestarosta tarnowski - Jacek Hudyma i Roman Łucarz, etatowy członek zarządu Tomasz Stelmach, samorządowcy wszystkich szczebli, radni, nagrodzona młodzież wraz z opiekunami oraz uczniowie szkół prowadzonych przez Powiat Tarnowski. Szczególnym gościem był Marek Steindel, prawnuk Wincentego Witosa wraz z małżonką. Obecni byli także przedstawiciele powiatowych i gminnych jednostek organizacyjnych i oświatowych, kombatanci, delegacje służb mundurowych, przedstawiciele gminnych Centrum Kultury oraz organizacji pozarządowych.

Goście na widowni, w pierwszym rzędzie parlamentarzyści i przedstawiciele powiatu

W patriotycznej atmosferze odśpiewano hymn narodowy. Tematem przewodnim spotkania była niezwykła postać w historii Polski - Wincenty Witos. W ramach lekcji edukacyjnej o tym słynnym Polaku, odbyła się projekcja filmu Instytutu Pamięci Narodowej, pt. „Cud jedności”. Młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach przedstawiła sztukę pt. "Wincenty Witos - Premier z ludu". 

Scena, a na niej aktorzy sztuki o Witosie
Z kolei dyrektor Biura Edukacji Narodowej, dr Adam Pleskaczyński wygłosił wykład edukacyjno-historyczny, nawiązujący dożycia i działalności premiera Wincentego Witosa, pt. "Wincenty Witos - Premier decydującego starcia". Po części prezentacyjnej, odbyło się podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Historycznego dla uczniów szkół ponadpodstawowych i wręczenie nagród. Jak podkreślił dyrektor ZSOiZ w Ciężkowicach Józef Parys - prace były różnorodne i po wielu dyskusjach za najlepsze uznano dzieła następujących uczniów:

  1. Mistrz Pióra: Zuzanna Wcisło – Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej; (mistrz pióra) wyróżnienie: Kacper Szymański – I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie.
  2. Mistrz Wiedzy Ogólnej: Zuzanna Wcisło – Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej; (mistrz wiedzy ogólnej) wyróżnienie: Dariusz Bodziony – Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Piłsudskiego w Zakliczynie.
  3. Mistrz Słowa: Zuzanna Wcisło – Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej; (mistrz słowa) wyróżnienie: Julia Okaz – Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Brzesku.

Roman Łucarz z laureatką konkursu oraz przedstawicielami służb mundurowych i bractwa kurkowego

Po zsumowaniu punktacji z trzech etapów zwycięzcą tegorocznej edycji została: Zuzanna Wcisło z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej. Drugie miejsce zajął: Kacper Szymański z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie. Trzecie zaś Sebastian Bryndal z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Cieżkowicach wraz z Olivierem Patorskim z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie.

Sztuka o Witosie

Wszystkim ofiarodawcom nagród na czele z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Związkiem Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej serdecznie dziękujemy. Organizatorem konkursu był Starosta Tarnowski Jacek Hudyma, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Ciężkowicach oraz Bractwo Kurkowe Królewskiego Miasta Ciężkowice.

Scena pełna gości podczas uroczystości

Konkurs został ponownie objęty jedynym i wyłącznym honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W Komitecie Honorowym wojewódzkiego konkursu zasiadali przedstawiciele: powiatów - Tarnowskiego, Brzeskiego, Gorlickiego, Prezydent Miasta Tarnowa, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Instytutu Pamięci Narodowej - oddział w Krakowie, Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Muzeum Ziemi Tarnowskiej, członkowie Bractwa Kurkowego Królewskiego Miasta Ciężkowice, Bractwa Kurkowego w Tarnowie, oraz Strzeleckiego Bractwa Kurkowego Dworu Karwacjanów w Gorlicach, a także Związek Oficerów Rezerwy.

Moment podpisania umowy w dworku

Tego samego dnia, w powiatowej instytucji kultury - Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, podpisano umowę na remont dworu Ignacego Jana Paderewskiego. Wartość zadania opartego na dotacji z Polskiego Ładu to ponad 1 mln złotych.

Fot. Paweł Topolski
Więcej zdjęć z wydarzenia na profilu społecznościowym facebook Starostwa Powiatowego w Tarnowie.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt