dzisiaj jest: 19 września 2024 r.   ::    imieniny: Konstancja, January

Projekt z zakresu edukacji włączającej

Starostwo Powiatowe w Tarnowie - logoPowiat Tarnowski otrzymał dofinansowanie na realizację projektu „Równe szanse edukacyjne” w ramach Działania 6.10 Wsparcie kształcenia ogólnego Typ projektu A. Edukacja włączająca w szkołach i placówkach systemu oświaty prowadzących kształcenie ogólne w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021 – 2027.

Projekt skierowany jest do uczniów, zwłaszcza ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi i kadry szkół prowadzących kształcenie ogólne (Licea Ogólnokształcące) ze szkół, które zgłosiły chęć udziału w projekcie tj. Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie, Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku.

Celem projektu jest zwiększenie szans edukacyjnych wszystkich uczniów Liceów Ogólnokształcących Powiatu Tarnowskiego poprzez zapewnienie wysokiej jakości kształcenia, tj. warunków do rozwijania indywidualnego potencjału, aby umożliwić pełnię rozwoju osobistego na miarę swoich możliwości poprzez organizację dla 288 uczniów form wsparcia w ramach pomocy psychologiczno–pedagogicznej: zajęć dydaktyczno–wyrównawczych, rozwijających, specjalistycznych, wyjazdów integracyjnych, w taki sposób, aby każda z osób uczestniczących w projekcie miała możliwość pełnego uczestnictwa w edukacji, wychowaniu i życiu społecznym, zgodnie ze swoimi możliwościami w warunkach uwzględniających indywidualne potrzeby oraz stworzenie przestrzeni wolnej od dyskryminacji, przyjaznej, wspierającej i otwartej na osoby w różnej sytuacji poprzez organizację szkoleń antydyskryminacyjnych dla 36 nauczycieli i 159 uczniów oraz doskonalenie umiejętności i kompetencji 27 nauczycieli.

Realizacja projektu planowa jest w roku szkolnym 2024/2025.

W ramach projektu zaplanowano:

1. Wycieczki integracyjne.
  2. Szkolenia antydyskryminacyjne dla uczniów i nauczycieli.
  3. Zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze.
  4. Zajęcia rozwijające.
  5. Zajęcia specjalistyczne: rozwijające kompetencje emocjonalno – społeczne, trening umiejętności społecznych, arteterapia i Biofeedback.
  6. Szkolenia dla nauczycieli z zakresu diagnozowania i pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych
  7. Zakup niezbędnego sprzętu, pomocy dydaktyczne i materiałów.

W ramach projektu planowana jest współpraca z Powiatową Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Tarnowie w zakresie prowadzenia terapii Biofeedback w ZSLiT Wojnicz.

Podejmowane działania będą oparte na dotychczasowym doświadczeniu i zdiagnozowanych potrzebach, uwzględniających indywidualną sytuację i potrzeby w szczególności związane ze szczególnymi potrzebami i niepełnosprawnością, będą także kontynuacją lub uzupełnieniem lub rozszerzeniem dotychczasowych działań podejmowanych przez szkołę w kontekście wyrównywania szans edukacyjnych.

W projekcie wykorzystywane będą rozwiązania wypracowane w ramach POWER - Przestrzeń Dostępnej Szkoły - Standard dostępności edukacyjno–społecznej oraz doświadczenia z innych krajów europejskich w zakresie edukacji włączającej.

Wszystkie działania zaplanowano zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem szkół.

Wartość projektu to 385 537,17 zł, w tym dofinansowanie 366 260,31 zł (95%), wkład własny Powiatu Tarnowskiego stanowi 5%, czyli 19 276,86 zł.