dzisiaj jest: 19 września 2024 r.   ::    imieniny: Konstancja, January

Pamięci tarnowskich więźniarek

Uczniowie szkół mundurowych przed Zakładem Karnym w TarnowieW Tarnowie na fasadzie budynku Zakładu Karnego przy ul. Konarskiego 2 odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą Polki wywiezione z tarnowskiego więzienia do KL Ravensbruck we wrześniu roku 1940 i 1941. Samorząd Powiatu Tarnowskiego reprezentował na tym wydarzeniu etatowy członek zarządu Tomasz Stelmach, który złożył wiązankę kwiatów pod Ścianą Pamięci.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji tarnowskich więźniarek Ravensbruck w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej na Burku.

Dyrektor ZK przed budynkiem przemawia do zgromadzonych

Następnie na fasadzie budynku Zakładu Karnego przy ul. Konarskiego 2 odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą Polki wywiezione z tarnowskiego więzienia do KL Ravensbruck podczas II wojny światowej. Z przesłaniem do zgromadzonych zwrócili się m.in. potomkowie upamiętnionych więźniarek.

Przedstawiciele powiatu tarnowskiego - Tomasz Stelmach i Józef Parys - z symbolicznym zniczem i wiązanką ku pamięci więźniarek tarnowskich

W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich i niepodległościowych, harcerze oraz uczniowie tarnowskich i powiatowych szkół.

Tablica pamiątkowa z szarfą biało-czerwoną, zdobiąca fasadę budynku na Konarskiego

Organizatorami wydarzenia były Stowarzyszenie Rodzina Więźniarek KL Ravensbruck, Zakład Karny w Tarnowie, Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Fundacja Pro Patria Semper.

Goście podczas uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej

Fot. Paweł Topolski