dzisiaj jest: 19 września 2024 r.   ::    imieniny: Konstancja, January

Tradycja i nowoczesność w Wietrzychowicach

Dwa bochny chleba przygotowane przez starostów dożynkowychKulinarne degustacje i swojskie jedzenie, występy artystyczne związane z tradycją i nowoczesnością, ale przede wszystkim prawdziwe dzieła sztuki ludowej – wieńce dożynkowe wyplecione w gminach powiatu. Za nami Dożynki Powiatowe w Wietrzychowicach, będące symbolicznym zakończeniem sezonu dożynkowego w powiecie i podsumowaniem żniw na Ziemi Tarnowskiej.

Po uroczystej Polowej Mszy Świętej Dożynkowej odbyła się część oficjalna dożynek z występem Kapeli Ludowej Stary Gwoździec. Starostwie dożynkowi – Dorota i Krzysztof Kamyszowie przekazali chleb upieczony z tegorocznych zbiorów staroście tarnowskiemu Jackowi Hudymie i wójtowi Wietrzychowic Robertowi Śpiewakowi. Następnie zostali nim poczęstowani goście uroczystości.

Starostowie dożynek przekazują chleb gospodarzom, staroście tarnowskiemu oraz wójtowi Wietrzychowic

- Dziś w pięknej gminie Wietrzychowice kończymy sezon dożynkowy w powiecie i podsumowujemy żniwa oraz dożynki gminne. Dziękujemy rolnikom za ich pracę, za ziarno i chleb. Ale również za kultywowanie tradycji, za folklor i te niezwykłe dzieła sztuki ludowej, które tutaj możemy podziwiać – mówił starosta Jacek Hudyma.

Starosta tarnowski dziękuje za przekazany chleb i dziękuje rolnikom za prace podczas tegorocznych zbiorów

W Wietrzychowicach wieńców było szesnaście – po jednym z każdej gminy. W kategorii tradycyjnego przyznano trzy pierwsze miejsca (gminy Radłów, Wierzchosławice i Ryglice), drugie miejsce otrzymał wieniec z gminy Wojnicz, a trzecie z gminy Wietrzychowice.

Wience gminne biorące udzial w konkursie

Pozostałe wieńce gminne, biorące udział w konkursie

Natomiast w kategorii wieńca współczesnego pierwsze miejsce wywalczył wieniec z gminy Szerzyny, drugie z gminy Rzepiennik Strzyżewski, a trzecie z gminy Tarnów. Przewodniczącą komisji konkursowej była wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego Irena Kusion.

Można było kosztować swojskiego jedzenia i uczestniczyć w kulinarnych degustacjach, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, które działają bardzo prężnie i jest ich coraz więcej w powiecie tarnowskim.

Jedno ze stoisk Kól Gospodyń Wiejskich

Dożynki Powiatowe w Wietrzychowicach swoją obecnością zaszczycili m.in. Poseł RP Anna Pieczarka, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Ryszard Pagacz, Prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny wraz ze swoim zastępcą Maciejem Włodkiem, przedstawiciele służb mundurowych, burmistrzowie, wójtowie oraz liczni samorządowcy z powiatu i gmin w powiecie.

Parlamentarzyści, samorzadowcy, przedstawiciele sluzb mundurowych obecni podczas święta plonów

Więcej zdjęć z wydarzenia na profilu społecznościowym facebook Starostwa Powiatowego w Tarnowie.

Fot. Paweł Topolski