Z udziałem Tomasza Stelmacha, etatowego członka zarządu powiatu tarnowskiego rozpoczęła się nowa akcja związana z ochroną dziedzictwa kulturowego i ochroną zabytków architektury, która będzie realizowana z wszystkimi 16 gminami powiatowymi.
Pierwsza z oferty nowego oznakowania zabytków skorzystała gmina Ciężkowice i tamtejsza burmistrz Jowita Jurkiewicz-Drąg.
Tomasz Stelmach zachęca do zgłaszania wniosków o oznakowanie zabytków. - Działamy na podstawie art. 12 ust.1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w udogodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Oznakowane specjalną tarczą z napisem "Zabytek chroniony prawem" zostały pierwsze dwa obiekty zabytkowe w Ciężkowicach - Ratusz oraz kamienica obok kościoła parafialnego, gdzie jeszcze niedawno mieściło się Szkolne Schronisko Młodzieżowe. Planowane są kolejne wspólne realizacje tej akcji. - mówił etatowy członek zarządu powiatu.
Wnioski o umieszczenie na zabytkowym budynku nieruchomym znaku informacyjnego, że dany obiekt podlega ochronie jako zabytek, dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Tarnowie pod linkiem: www.bip.malopolska.pl/sptarnow.
Logo "Zabytek Chroniony Prawem" to biało-błękitna tarcza, która jest międzynarodowym symbolem ochrony zabytków i znakiem Konwencji Haskiej, może znaleźć się zarówno na zabytkach nieruchomych, do których istnieje dostęp publiczny, jak i niektórych obiektach będących własnością prywatną.
Mieszkańcy i turyści nie zawsze mają świadomość, że przechodzą obok obiektu wpisanego do rejestru zabytków. Dlatego też należy symbolizować zabytkowy charakter zabytków nieruchomych, które są chronione z mocy prawa, umieszczając na nich specjalny znak informacyjny.
Zdjęcia: Paweł Topolski