dzisiaj jest: 22 listopada 2024 r.   ::    imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Ratusz i Kościół parafialny pw. Świętego Ducha
Wieża widokowa na Brzance
Muchomor czerwony
Pasmo Brzanki
Ratusz i Kościół parafialny pw. Świętego DuchaGmina Żabno

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Cześć i pamięć ofiarom rzezi na Wołyniu

Goście przed gromnicką szkołąW Gromniku, przy pomniku upamiętniającym ofiary rzezi na Wołyniu miały miejsce powiatowe obchody rocznicy tego tragicznego wydarzenia sprzed lat. Pomnik 11 lat temu powstał z inicjatywy Radnego Rady Powiatu Tarnowskiego Zbigniewa Karcińskiego.


W tym roku przypada 81. rocznica rzezi wołyńskiej. W ten sposób chcieliśmy upamiętnić te bolesne wydarzenia i oddać hołd zamordowanym - mówił Zbigniew Karciński, radny Rady Powiatu Tarnowskiego. - Okrutne czasy, okrutne rzezie, okrutne morderstwa. Człowiek człowiekowi czegoś takiego nie powinien czynić, ale to wydarzenie, ta rocznica nie jest po to by krzewić nienawiść, podburzać do nienawiści czy niechęci do naszych sąsiadów, tylko jest po to, żeby pamiętać o tych, którzy oddali życie tylko dlatego, że byli Polakami - wyjaśnia.

Goście przed pomnikiem wołyńskim

- Proszę to sobie wyobrazić - Mordowano w wyjątkowo bestialski sposób, dlatego też naszą powinnością jest to, żeby o tej rzezi pamiętać, bo po II wojnie światowej niestety w czasach komunizmu zapomniano o tym wydarzeniu, a ono jest dla nas bardzo ważne i pamięć jest naszą powinnością. - dodał Zbigniew Karciński.

Pomnik w całej okazałości

- Dzisiaj jest to szczególnie trudne, ale nie możemy zapominać o tej historii, dlatego musimy młodzieży mówić, że te dramatyczne wydarzenia miały miejsce, ale z drugiej strony też musimy patrzeć do przodu, aby się nie powtórzyły. To jest też takie memento dla nas wszystkich, że to, co tragiczne nie powinno mieć miejsca i w takim duchu powinniśmy wychowywać naszą młodzież. - powiedział, dziękując jednocześnie za udział w uroczystościach, starosta tarnowski Jacek Hudyma.

Samorządowcy z powiatu tarnowskiego przed pomnikiem

Przed pomnikiem ofiar rzezi wołyńskiej delegacje samorządowe oraz szkół złożyły znicze i wiązanki kwiatów.

Przedstawiciele zarządu i radni powiatowi składają wiązankę kwiatów przed pomnikiem

Wiązankę od samorządu powiatu tarnowskiego złożył starosta Jacek Hudyma, a w imieniu mieszkańców Gminy Gromnik – Wójt Małgorzata Kras wraz z radnymi.

Radni składają kwiaty

W obchodach, które miały miejsce przed Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku, udział wzięli także: wicestarosta powiatu tarnowskiego Roman Łucarz, członkowie zarządu powiatu: Mariusz Tyrka i Mateusz Janiczek oraz radni powiatowi: Alina Barbachen, Jerzy Gwiżdż i Tomasz Bień.

Młodzież szkolna składa kwiaty przed pomnikiem

Ofiarom Rzezi Wołyńskiej sprzed 81 lat hołd oddano również na Starym Cmentarzu w Tarnowie. Wiązanki kwiatów obok Kurhanu Kresowego złożyli m.in. radni powiatu tarnowskiego: Anita Serafin, Alina Barbachen, Józef Gądek, Michał Mitoraj i Stefan Dzik.
 
 

Przemarsz ulicami Tarnowa z transparentem wołyńskim

Wcześniej w Kościele pw. Maksymiliana odprawiona została Msza św. w intencji ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich. Następnie uczestnicy, prowadzeni przez Orkiestrę Dętą z Żurowej, przeszli na Stary Cmentarz.
 

Wójt gminy Pleśna Józef Knapik oraz radni powiatowi Anita Serafin i Józef Gądek z wiązanką

W uroczystościach wzięły udział delegacje i poczty sztandarowe służb mundurowych oraz samorządowcy z Tarnowa i powiatu tarnowskiego.
 

Przedstawiciele samorządu powiatu tarnowskiego składają wiązanki na starym cmentarzu

Obchody zorganizował tarnowski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
Fot. Paweł Topolski

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt