dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

5 pułk upamiętniony

 W Tarnowie podpisano w czwartek 23 października porozumienie pomiędzy powiatem tarnowskim a kilkoma samorządami wschodniej części naszego kraju – powiatem tomaszowskim, lublinieckim, gminami: Tarnawatka i Woźniki oraz Tarnowskim Oddziałem Jazdy. Wszystkie strony zobowiązały się do upamiętnienia walk 5. Pułku Strzelców Konnych w czasie wojny obronnej w 1939 roku. W przyszłym roku przypada okrągła, 70. rocznica tych wydarzeń. Podczas spotkania, które odbyło się w Starostwie Powiatowym uzgodniono także harmonogram przygotowań do nich.
We wrześniu 1939 roku Armia Kraków toczyła walki w rejonie Tomaszowa Lubelskiego. Uczestniczył w nich również 5. Pułk Strzelców Konnych, który stacjonował w okresie międzywojennym w  Tarnowie. W trakcie walk doszło do epizodu wojennego, o którym mało się pisze i mówi, ale było to ważne wydarzenie – pod miejscowością Tarnawatka 2 szwadron 5. PSK pod dowództwem rotmistrza Jarosława Chodania brawurowym atakiem zajął niemieckie pozycje i wziął do niewoli grupę jeńców. Całkowicie zaskoczeni Niemcy dopiero później przeszli do kontrnatarcia i zepchnęli 2 szwadron z pozycji na wzgórzu. W walce zginęło i zostało rannych około 15 polskich żołnierzy, zginął także ich dowódca – rotmistrz Chodań. W sumie w walkach stoczonych 19 września 1939 roku poległo 10 oficerów i 55 żołnierzy 5. Pułku Strzelców Konnych.
Fakty te zostaną przybliżone szerszemu gronu odbiorców w przyszłym, 2009 roku między innymi dzięki samorządowi powiatu tarnowskiego. W Tarnawatce położonej koło Tomaszowa Lubelskiego ma stanąć obelisk z pamiątkową tablicą. 19 września przyszłego roku ma się tam odbyć uroczystość jego odsłonięcia poprzedzona konnym rajdem historycznym szlakiem bitwy 2 szwadronu. Szkoła w Tarnawatce otrzyma imię 5. Pułku Strzelców Konnych. Także w innej miejscowości, w której walczył 5. PSK odbywać się będą okolicznościowe uroczystości – na pomniku „Bohaterom Września” w Woźnikach ma być umieszczona odznaka pułkowa a na 2 września zaplanowano uroczystości patriotyczne. 30 września w Tarnowie ma odbyć się uroczysta sesja Rady Powiatu i Rady Miejskiej, na której Tarnowski Oddział Jazdy Konnej im. 5. Pułku Strzelców Konnych otrzyma pamiątkowy sztandar a do Izby Pamięci mieszczącej się przy ul. Mościckiego przekazana zostanie urna z ziemią z pół bitewnych w Woźnikach i Tarnawatce.
5. Pułk Strzelców Konnych był w trakcie wojny polsko - radzieckiej tym, który  dotarł najdalej na wschód. Upamiętniono to wydarzenie monumentem ku czci poległych postawionym w 1923 roku w tarnowskich koszarach a także wyznaczeniem daty święta pułkowego na 9 czerwca, w rocznicę walk nad Dnieprem i obrony przeprawy w czasie wycofywania się 7. dywizji. W 1921 roku stacjonująca w Tarnowie jednostka została zreorganizowana i zredukowana w związku z ostatecznym zakończeniem wojny. Strzelcy konni stacjonowali w Tarnowie do 1938 roku, kiedy to zostali przeniesieni do nowo wybudowanych koszar w Dębicy.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt