-
Opublikowano: środa, 25 czerwca 2008 - 03:00
Kolektory słoneczne na dachach, piece na biomasę i termomodernizacja - to tylko niektóre prace wykonane w Domu Pomocy Społecznej w Sieradzy. - To jeden z trzech obiektów administrowanych przez powiat tarnowski, w którym prowadzimy zakrojone na szeroka skalę remonty, uwzględniając najnowocześniejsze rozwiązania związane w wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii – mówi Mirosław Banach, wicestarosta tarnowski.
Sam pomysł realizacji projektu zrodził się przed kilkoma laty. – Obiekt w Sieradzy trzeba było zmodernizować, dostosować do norm unijnych. Sama termomodernizacja obiektu, ocieplenie ścian 14-centymetrowa warstwą styropianu, nowa elewacja, wymiana okien i drzwi to tylko jeden z elementów projektu. Doszliśmy do wniosku, że stosując także nowoczesne technologie i odnawialne źródła energii łatwiej będzie nam pozyskać pozabudżetowe dotacje. Nie mniej istotne jest to, że dzięki temu znacznie obniża się koszt utrzymania obiektu: z jednej strony poprzez ocieplenie ścian i wymianę okien i drzwi a z drugiej - cała woda użytkowa oraz woda do kąpieli, w okresie od maja do września, będzie nagrzewana przez kolektory słoneczne – podkreśla wicestarosta Mirosław Banach.
W tym przypadku specjaliści nie mają najmniejszych wątpliwości. Audyty energetyczne jednoznacznie potwierdzają, że w ten sposób placówka zaoszczędzi nawet kilkanaście tysięcy złotych rocznie. Biorąc pod uwagę fakt, że inwestycja będzie w znakomitej większości sfinansowana przez dotacje umarzalne nawet do 40 procent pożyczki z funduszy ekologicznych, gra warta jest świeczki. Najbardziej pesymistyczne wyliczenia mówią, że inwestycja zwróci się powiatowi po 12 – 15 latach. Bardziej realne są jednak twierdzenia tych, którzy przekonują, że spłaci się po kilku latach. Przy okazji termomodernizacji i montażu kolektorów słonecznych, zmieniono sposób ogrzewania. Stare węglowe piece zastąpią piece na biomasę. Na wszelki wypadek, jako alternatywne źródło ogrzewania, zostaną zamontowane piece na gaz. Oczywiście wymieniono też całą instalację centralnego ogrzewania, gruntownie przebudowana zostanie kotłownia. Tym samym zakończy się większość prac w obiekcie. Jako materiał energetyczny będzie wykorzystywana wierzba energetyczna.
– Zastosowanie pieców na biomasę spowoduje, ze wśród rolników wzrośnie zainteresowanie produkcją wierzby energetycznej. Teraz nawet gdyby ją produkowali, to nie mają jej gdzie sprzedać Zgodnie z opiniami ekspertów, wierzbę energetyczna opłaca się transportować maksymalnie do 100 kilometrów – zauważa wicestarosta Banach. Pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Sieradzy wierzą, że ostatnim etapem remontu obiektu będzie modernizacja kuchni. Władze powiatu tarnowskiego nie wykluczają, że nastąpi to rychło, najprawdopodobniej już w przyszłym roku. I w tym przypadku samorząd powiatowy chce się posiłkować dotacjami pozabudżetowymi.
Dzisiaj w DPS-ie w Sieradzy mieszka 96 pensjonariuszy, a zgodnie z unijnymi standardami powinno być ich maksymalnie 80.