dzisiaj jest: 8 maja 2024 r.   ::    imieniny: Stanisław, Eryk, Liza

Wspomnienie Golgoty Wschodu

Obchody dnia Sybiraka - miniatura17 września w Tarnowie obchodzono Dzień Sybiraka i rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę. W uroczystościach uczestniczył starosta tarnowski Roman Łucarz. Światowy Dzień Sybiraka to polskie święto odbywające się corocznie 17 września w rocznicę napaści radzieckiej na Polskę. Pierwszy Światowy Dzień Sybiraków odbył się w 2004 roku i został zorganizowany przez Związek Sybiraków. Od 2013 roku ma status święta państwowego.

- Naszym obywatelskim obowiązkiem jest pamiętać o tamtych czasach – twierdzi starosta Roman Łucarz. – Dramatyczne wydarzenia z tamtego okresu muszą przetrwać w świadomości kolejnych pokoleń Polaków. Świadectwo Sybiraków, osób mających za sobą wyjątkowo trudne przeżycia, jest formą kształtowania i wychowywania młodych pokoleń. Muszą wiedzieć, że ludzie, którzy wracali z Golgoty Wschodu, z nieludzkiej ziemi, którzy tam zatracili swoją młodość, nie wiedzieli co to radość i szczęście. Pamięć o przeszłości jest też mądrością narodu.

Młodzież w mundurach maszeruje ze sztandarami

Tarnowskie obchody rozpoczęły się na Starym Cmentarzu w Tarnowie, przy Symbolicznym Grobie Sybiraka, gdzie zapalono znicze i odmówiono różaniec. Następnie w Bazylice Katedralnej w Tarnowie odprawiono Mszę św. w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie. Przemaszerowano pod Pomnik Ofiar Stalinizmu przy ul. Lwowskiej. Tam odbyła się uroczystość patriotyczna.

Przemarsz na miejsce uroczystości

Starosta Roman Łucarz składa wiązankę

Zdjęcia: Paweł Topolski

Więcej zdjęć z wydarzenia na profilu społecznościowym facebook - Starostwo Powiatowe w Tarnowie.