Sesja zorganizowana została już po raz dziewiąty. Otwierając ją starosta Mieczysław Kras stwierdził, że „wybrać tematykę spotkania nie było trudno – już w ubiegłym roku po zakończeniu spotkania „Afryka – wyzwanie dla Europy” zdecydowaliśmy, że tematem tegorocznym będzie odzyskanie przez Polskę niepodległości”. - W tym roku przypada przecież 90-ta rocznica tej historycznej i jakże ważnej dla naszego kraju chwili. To wydarzenie skłania do refleksji na temat historii Polaków w 19-tym i 20-tym wieku w kontekście dążenia do odbudowy suwerennego państwa – powiedział starosta.
Wykładowcy podkreślali duży wkład społeczeństwa w odzyskanie przez nasz kraj niepodległości. Prof. Andrzej Chwalba z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie stwierdził, że narodowe powstania mimo, że przegrane mają duże znaczenie w naszej historii. - Powstanie listopadowe jest jedynym powstaniem, które miało sens. Inne, choć przegrane, były częścią polskiej świadomości narodowej – powiedział historyk. Prof. Jan Konefał z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego mówił o roli Kościoła katolickiego w odbudowie państwa polskiego w latach 1914 - 1918. - Kościół był obecny wszędzie – nawet w okopach żołnierzy, w których pracowali kapelani – podkreślał. Zdaniem tarnowskiego historyka, ks. Ryszarda Banacha, duchowieństwo diecezji tarnowskiej pracowało przede wszystkim nad kształtowaniem świadomości narodowej. - Od czasów rozbiorów ludność wiejska nie miała świadomości narodowej. Duchowieństwo uświadamiało chłopom, że są Polakami. Uczyli ich, co to znaczy polskość, duma narodowa tożsamość – mówił ks. R. Banach.
Tegoroczne spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Warto zaznaczyć, że w auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie zabrakło miejsc. Kolejne, jubileuszowe spotkanie ma zostać zorganizowane za rok.
ZOBACZ ZDJĘCIA |