dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie

Powstania zbrojne, pisanie wierszy, pieśni patriotycznych ku pokrzepieniu serc - w taki sposób Polacy walczyli o wolność podczas zaborów. Ważną rolę odegrało także duchowieństwo. Kapłani byli obecni na frontach, a także dbali o podtrzymywanie pamięci o Ojczyźnie. Z okazji zbliżającej się 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości starosta tarnowski oraz biskup tarnowski zorganizowali sesję naukową "Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie".

Sesja zorganizowana została już po raz dziewiąty. Otwierając ją starosta Mieczysław Kras stwierdził, że „wybrać tematykę spotkania nie było trudno – już w ubiegłym roku po zakończeniu spotkania „Afryka – wyzwanie dla Europy” zdecydowaliśmy, że tematem tegorocznym będzie odzyskanie przez Polskę niepodległości”. - W tym roku przypada przecież 90-ta rocznica tej historycznej i jakże ważnej dla naszego kraju chwili. To wydarzenie skłania do refleksji na temat historii Polaków w 19-tym i 20-tym wieku w kontekście dążenia do odbudowy suwerennego państwa – powiedział starosta.

Wykładowcy podkreślali duży wkład społeczeństwa w odzyskanie przez nasz kraj niepodległości. Prof. Andrzej Chwalba z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie stwierdził, że narodowe powstania mimo, że przegrane mają duże znaczenie w naszej historii. - Powstanie listopadowe jest jedynym powstaniem, które miało sens. Inne, choć przegrane, były częścią polskiej świadomości narodowej – powiedział historyk. Prof. Jan Konefał z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego mówił o roli Kościoła katolickiego w odbudowie państwa polskiego w latach 1914 - 1918. - Kościół był obecny wszędzie – nawet w okopach żołnierzy, w których pracowali kapelani – podkreślał. Zdaniem tarnowskiego historyka, ks. Ryszarda Banacha, duchowieństwo diecezji tarnowskiej pracowało przede wszystkim nad kształtowaniem świadomości narodowej. - Od czasów rozbiorów ludność wiejska nie miała świadomości narodowej. Duchowieństwo uświadamiało chłopom, że są Polakami. Uczyli ich, co to znaczy polskość, duma narodowa tożsamość – mówił ks. R. Banach.

Tegoroczne spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Warto zaznaczyć, że w auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie zabrakło miejsc. Kolejne, jubileuszowe spotkanie ma zostać zorganizowane za rok.

Kliknij tutaj!