dzisiaj jest: 18 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Absolutorium dla Zarządu Powiatu

Rada Powiatu udzieliła Zarządowi Powiatu Tarnowskiego absolutorium za wykonanie budżetu w 2007 r. Pod względem dochodów budżet został wykonany w 103,7%, czyli zamknął się kwotą 88 mln 557 tys. 166 zł. Plan wydatków zrealizowany został w 98,7% - dało to kwotę 85 mln 940 tys. 513 zł.

Podczas głosowania na sesji 15 kwietnia 2008 r. 24 radnych opowiedziało się za udzieleniem absolutorium, trzech było przeciwnych podjęciu takiej decyzji. W 2007 r. dochody własne powiatu zostały wykonane w 115,9% w stosunku do zaplanowanych. Stało się tak, ponieważ zwiększyły się przychody z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych, udziału w podatku dochodowym od osób prawnych, wzrosły wpływy z opłaty komunikacyjnej oraz wpływy z usług.
Ponadto w grudniu 2007 r. powiat tarnowski uzyskał znaczne, nieplanowane dochody za tereny będące jego własnością a przejęte pod budowę autostrady. Będzie to miało istotny wpływ na wysokość wolnych środków do dyspozycji w 2008 r. Również znaczne kwoty rozliczenia wpływów z tytułu podatku dochodowego wpłynęły na konto powiatu w styczniu 2008 r., co uniemożliwiło ich przyjęcie do budżetu roku 2007; była to kwota 954.490 zł.
Zaplanowane na 2007 rok przychody wykonane zostały w 92,6%, na kwotę 5 mln 644 tys .780 zł,. Zaplanowane rozchody zrealizowano w 99,6 % w kwocie 4 mln 355 tys. 249 zł. Na 31 grudnia 2007 r. zadłużenie powiatu tarnowskiego wynosi 19 mln 806 tys. 233 zł, a termin spłat rat i odsetek zaplanowany został na 2021 rok.
- Założone na początku 2008 r. zadania zostały zrealizowane. W ub.r. wydaliśmy na inwestycje drogowe 5 mln zł, prowadzone były inwestycje w oświacie - remonty i modernizacje w szkołach, budowane boisko ze sztuczną nawierzchnią w Ryglicach. Rozpoczęto także budowę ośrodka hipoterapii w Zbylitowskiej Górze, którego oddanie zaplanowano na maj 2008 r. Przeprowadziliśmy szereg rozwiązań w służbie zdrowia - połączyliśmy pogotowia: tuchowskie z tarnowskim i dokonaliśmy rzadko spotykanej w skali kraju prywatyzacji usług medycznych w szpitalu w Tuchowie. To szereg spraw, z których jesteśmy zadowoleni i świadczących o tym, że dobrze gospodarowaliśmy budżetem w poprzednim roku - komentuje starosta Mieczysław Kras.