dzisiaj jest: 16 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Julia, Erwina, Benedykt

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Warsztaty o ekonomii

 Dlaczego ekonomia społeczna jest atrakcyjna dla gmin i powiatów? Skąd wziąć pieniądze na finansowanie przedsięwzięć społecznych? To przykłady zagadnień, które były tematem warsztatów zorganizowanych przez Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej oraz powiat tarnowski. Prowadzili je eksperci fundacji – Jakub Głowacki i Robert Chrabąszcz. W spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Tarnowie uczestniczyli pracownicy ośrodków pomocy społecznej, wolontariusze, samorządowcy. Warsztaty były okazją do prezentacji rozwiązań z zakresu ekonomii społecznej stosowanych z dużym powodzeniem w Europie oraz wskazania źródeł finansowania tego typu przedsięwzięć. Powiat tarnowski wzorców nie musi zresztą szukać poza granicami, tak zwane „przedsiębiorstwa społeczne” coraz liczniej pojawiają się również w naszym kraju.

- Ekonomia społeczna w Europie odgrywa bardzo ważną rolę, u nas ten sektor gospodarki jest ciągle jeszcze niedoceniany, a przecież jest to droga zarówno do poprawy sytuacji ekonomicznej, jak i rozwiązania wielu problemów społecznych. Główny cel to działanie na rzecz użyteczności w wymiarze lokalnym i regionalnym, a nie dla zysku. Ekonomia społeczna to sprawdzony sposób na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i biedzie, urzeczywistnienie idei społeczeństwa obywatelskiego, poprawę poziomu życia, solidaryzm, rozwój. Stąd pomysł zorganizowania szkolenia i przybliżenia tej idei. Wiele rozwiązań można z powodzeniem zastosować w naszym powiecie, z korzyścią dla jego mieszkańców – mówi Mieczysław Kras, starosta tarnowski., który objął patronat nad warsztatami.

Istota przedsiębiorstwa społecznego opiera się na prymacie celów społecznych nad zyskiem oraz otwartym i dobrowolnym członkostwie. Może ono przybierać różnorakie formy – stowarzyszeń, fundacji, centrów integracji społecznej, spółdzielni. W Europie idea ta wykorzystywana jest w bardzo wielu przedsięwzięciach, w różnych dziedzinach życia. We Francji na zasadzie „przedsiębiorstwa społecznego” działają na przykład żłobki rodzicielskie, w Anglii – spółdzielnie opieki domowej, w Finlandii spółdzielnie wiejskie prowadzące sklepy, pocztę, szkoły, w Belgii – zakłady integracji zawodowej dla młodzieży.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt