dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Pobór rozpoczęty

4 lutego w powiecie tarnowskim rozpoczął się pobór. Powiatowa Komisja Lekarska rozpoczęła pracę. Jej zadaniem będzie ocena stanu zdrowia poborowych i przyznanie im odpowiedniej kategorii zdrowia. Przed komisję zostali wezwani mężczyźni urodzeni w 1989 r., to tzw. rocznik podstawowy, oraz mężczyźni z roczników starszych. W sumie do poboru stanie około 2 tysięcy osób. Po raz pierwszy od wielu lat pobór nie zostanie przeprowadzony w budynku przy ul. Mostowej lecz w Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczego Hufca Pracy przy ul. Mościckiego 27 (dawne dolne koszary wojskowe). Poborowi stawiając się przed Powiatową Komisją Lekarską muszą ze sobą przynieść dowód osobisty, zdjęcie do książeczki wojskowej. W przypadku, gdy poborowy uczy się lub studiuje, powinien mieć ze sobą zaświadczenie podpisane przez dyrektora szkoły lub dziekana, potwierdzające fakt pobierania nauki z planowanym terminem jej zakończenia. Poborowi, którzy mają problemy zdrowotne powinni przynieść ze sobą dokumenty lekarskie potwierdzające chorobę lub proces leczenia.

- Poborowi nie są już zainteresowani otrzymaniem najgorszej kategorii zdrowia, bo pracodawcy patrzą mniej przychylnie na takiego kandydata. W ogóle służba wojskowa, szczególnie ta zawodowa, wydaje się być obecnie w modzie – uważa Wojciech Mik, kierownik zespołu ds. ochrony ludności, zarządzania kryzysowego i spraw obywatelskich Starostwa Powiatowego w Tarnowie.

Pobór w powiecie tarnowskim zakończy się 25 kwietnia.