Powiat tarnowski otrzymał certyfikat Samorządu Przyjaznego Środowisku. Przedstawiciele władz powiatu odebrali go 25 stycznia w Warszawie, podczas wielkiej gali laureatów Narodowego Konkursu Ekologicznego odbywającego się pod patronatem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Bardzo dużym sukcesem samorządu jest również wyróżnienie, które odebrał w I edycji konkursu „Polska Wolna od Azbestu”.
Powiat tarnowski został laureatem konkursu, bo – jak stwierdzili organizatorzy – wykazał się bardzo dużym wpływem na poprawę stanu środowiska i odegrał ważną rolę w procesie poprawy ekologicznej państwa. I rzeczywiście – wystarczy przypomnieć pionierski w Polsce a realizowany od 2000 r. Powiatowy Program Usuwania Odpadów Azbestowych. Od samorządu tarnowskiego uczyły się inne powiaty, miasta i gminy w naszym kraju, które dzięki tej wiedzy i doświadczeniu realizują je z powodzeniem do dziś.
Ale to nie jedyne sukcesy na polu ekologii, które zauważono Warszawie. W powiecie tarnowskim porządkuje się również gospodarkę cieplną. Stało się tak w Domu Pomocy Społecznej w Nowodworzu, gdzie część ciepłej wody uzyskuje się dzięki kolektorom słonecznym. Podobne, nowatorskie rozwiązania znajdą się także m.in. w Domu Pomocy Społecznej w Sieradzy, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie (ogrzewanie za pomocą pompy ciepła), w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu czy w Domu Pomocy Społecznej w Wietrzychowicach, gdzie mają być uruchomione tzw. alternatywne źródła energii. Są to piece na biomasę bądź kolektory słoneczne. Inwestycje w tym zakresie mają ruszyć jeszcze w tym roku.
Starostwo Powiatowe w Tarnowie bardzo mocno przyczyniło się do rozwoju edukacji ekologicznej. Warto wspomnieć o Programie Modernizacji Opryskiwaczy Ciągnikowych, Programie Zbierania Baterii realizowanym od 2005 r., czy… reintrodukcji zwierzyny łownej, programie realizowanym ze nadleśnictwem Gromnik.
- Dlatego organizatorzy konkursu docenili zaangażowanie w edukację ekologiczną, promowanie nowatorskich rozwiązań mających istotny wpływ na poprawę stanu środowiska naturalnego oraz innowacyjne projekty dotyczące rozwiązań technicznych i inwestycji w dziedzinie ochrony środowiska – podkreśla starosta tarnowski Mieczysław Kras, który wspólnie z Adamem Szpakiem z Zarządu Powiatu Tarnowskiego, odebrał nagrodę (pamiątkowe dyplomy, puchary oraz czek na 30 tys. zł) w Warszawie.
ZOBACZ ZDJĘCIA |