dzisiaj jest: 28 listopada 2022 r.   ::    imieniny: Jakub, Lesław, Zdzisław

ikona facebookikona youtubeikona login

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Powiat liderem ekologii

Powiat Przyjazny ŚrodowiskuPowiat tarnowski otrzymał certyfikat Samorządu Przyjaznego Środowisku. Przedstawiciele władz powiatu odebrali go 25 stycznia w Warszawie, podczas wielkiej gali laureatów Narodowego Konkursu Ekologicznego odbywającego się pod patronatem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Bardzo dużym sukcesem samorządu jest również wyróżnienie, które odebrał w I edycji konkursu „Polska Wolna od Azbestu”.

Powiat tarnowski został laureatem konkursu, bo – jak stwierdzili organizatorzy – wykazał się bardzo dużym wpływem na poprawę stanu środowiska i odegrał ważną rolę w procesie poprawy ekologicznej państwa. I rzeczywiście – wystarczy przypomnieć pionierski w Polsce a realizowany od 2000 r. Powiatowy Program Usuwania Odpadów Azbestowych. Od samorządu tarnowskiego uczyły się inne powiaty, miasta i gminy w naszym kraju, które dzięki tej wiedzy i doświadczeniu realizują je z powodzeniem do dziś.

Ale to nie jedyne sukcesy na polu ekologii, które zauważono  Warszawie. W powiecie tarnowskim porządkuje się również gospodarkę cieplną. Stało się tak w Domu Pomocy Społecznej w Nowodworzu, gdzie część ciepłej wody uzyskuje się dzięki kolektorom słonecznym. Podobne, nowatorskie rozwiązania znajdą się także m.in. w Domu Pomocy Społecznej w Sieradzy, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie (ogrzewanie za pomocą pompy ciepła), w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu czy w Domu Pomocy Społecznej w Wietrzychowicach, gdzie mają być uruchomione tzw. alternatywne źródła energii. Są to piece na biomasę bądź kolektory słoneczne. Inwestycje w tym zakresie mają ruszyć jeszcze w tym roku.

Starostwo Powiatowe w Tarnowie bardzo mocno przyczyniło się do rozwoju edukacji ekologicznej. Warto wspomnieć o Programie Modernizacji Opryskiwaczy Ciągnikowych, Programie Zbierania Baterii realizowanym od 2005 r., czy… reintrodukcji zwierzyny łownej, programie realizowanym ze nadleśnictwem Gromnik.

- Dlatego organizatorzy konkursu docenili zaangażowanie w edukację ekologiczną, promowanie nowatorskich rozwiązań mających istotny wpływ na poprawę stanu środowiska naturalnego oraz innowacyjne projekty dotyczące rozwiązań technicznych i inwestycji w dziedzinie ochrony środowiska – podkreśla starosta tarnowski Mieczysław Kras, który wspólnie z Adamem Szpakiem z Zarządu Powiatu Tarnowskiego, odebrał nagrodę (pamiątkowe dyplomy, puchary oraz czek na 30 tys. zł) w Warszawie.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt