dzisiaj jest: 28 listopada 2022 r.   ::    imieniny: Jakub, Lesław, Zdzisław

ikona facebookikona youtubeikona login

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Z wojewodą o problemach regionu

 Wojewoda Jerzy Miller spotkał się w czwartek z Zarządem Powiatu Tarnowskiego oraz wójtami i burmistrzami regionu tarnowskiego. Była to pierwsza po wyborach wizyta przedstawiciela administracji rządowej w naszym regionie. Podczas spotkania starosta Mieczysław Kras poruszył m.in. sprawę Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, którego utworzenie nakłada ustawa o zarządzaniu kryzysowym.

Zdaniem starosty funkcjonowanie takiej instytucji nie jest do końca zasadne. – Musimy zatrudnić nowych ludzi, unowocześnić wyposażenie techniczne obcnego wydziału zarządzania kryzysowego. To wydawanie dodatkowych pieniędzy tylko po to, aby ktoś odebrał kilka telefonów i przekazał dyspozycje odpowiednim służbom. Te same zadania może z powodzeniem - tak jak dotychczas - wykonywać straż pożarna czy pogotowie – uważa starosta M. Kras. W jego ocenie funkcjonowanie Centrum będzie kosztował około 120 tys. zł rocznie, dlatego sugeruje nowelizację ustawy.
Wójtowie zapoznali wojewodę z najpilniejszymi problemami miast i gmin powiatu. Zwracali się m.in. o większe kompetencje i pieniądze na regulację rzek i potoków znajdujących się w gestii Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, dziękowali za pieniądze na usuwanie skutków powodzi i prosili o zwiększenie środków rządowych na ten cel. Poruszyli także problem zadań, którymi zajmują się samorządy na zlecenie administracji rządowej. Chodzi tutaj o kwestie związane ze sprawami obywatelskimi, np. wydawanie dowodów osobistych czy kompetencje Urzędów Stanu Cywilnego. – Pracy jest dużo a pieniędzy i zasobów ludzkich zbyt mało – żalili się wójtowie i burmistrzowie z powiatu tarnowskiego.


Wojewoda Jerzy Miller zapowiedział, że będzie chciał często spotykać się przedstawicielami samorządu gminnego i powiatowego, gdyż właśnie one najlepiej wiedzą, czego społeczeństwu potrzeba najbardziej i jak najskuteczniej wydawać pieniądze  z korzyścią dla rozwoju lokalnego.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt