dzisiaj jest: 24 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Wspólnie o Tadeuszu Tertilu

Radni powiatu tarnowskiego i miasta Tarnowa spotkali się na uroczystej sesji, podczas której wręczono po raz pierwszy nagrodę im. Tadeusza Tertila. W uroczystościach wzięli udział członkowie rodziny znakomitego burmistrza, który na początku XX wieku rządził Tarnowem.

Uroczystości poświęcone Tadeuszowi Tertilowi rozpoczęły się na Starym Cmentarzu, gdzie poświęcony został odnowiony grobowiec burmistrza. Prace sfinansowane zostały z budżetu miasta Tarnowa. Starosta Mieczysław Kras i przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Sylwester Gostek złożyli tam kwiaty. Następnie na ścianie tarnowskiego Ratusza odsłonięta została pamiątkowa tablica przypominająca o burmistrzu  Tertilu. Odsłonili ja starosta wspólnie z prezydentem Tarnowa – na tablicy znajdują się dwa herby: miasta i powiatu.
W samo południe rozpoczęła się w Ratusza uroczysta sesja, na której spotkali się radni miejscy i powiatowi. Głównym punktem było wręczenie nagrody im. Tadeusza Tertila. Będzie nią honorowana osoba, która napisze najlepsza pracę licencjacką bądź magisterską poświęconą Ziemi Tarnowskiej. Pierwszą laureatką nagrody fundowanej przez powiat tarnowski i miasto Tarnów została Katarzyna Czyż z  Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie za pracę „Perspektywy „Odwróconej hipoteki” na przykładzie Miasta Tarnowa”.

Datę 30 października na zwołanie sesji nie wybrano przypadkowo: w tym dniu w 1918 r. na wniosek Tadeusza Tertila zebrała się na nadzwyczajnym posiedzeniu Rada Miejska w Tarnowie, która uchwaliła, jako pierwszy samorząd na ziemiach polskich, że Tarnów oddany zostaje do dyspozycji rządu polskiego w Warszawie.

Kolejne imprezy Roku Tadeusza Tertila w Tarnowie zaplanowano m.in. na 11 listopada. Odbędzie się „Memoriał Tadeusza Tertila", bieg zorganizowany w ramach odbywającego się cyklicznie w Tarnowie „Biegu Leliwitów" w Parku Strzeleckim. W drugiej połowie listopada będzie mieć miejsce natomiast wystawa osiągnięć współczesnej techniki i nauki stworzonej i wykorzystywanej w Tarnowie – „Tadeusz Tertil - burmistrz idei”.