dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Z Szerzyn szybciej do Tarnowa

Mieszkańcy powiatu tarnowskiego mogą już korzystać z nowej drogi łączącej Ryglice z Żurową. Na blisko 2,5 kilometrowym odcinku położono asfalt, który zastąpił żwirową drogę. Dzięki temu znacznie skrócił się dojazd z gminy Szerzyny np. do Tarnowa.
Przez znaczną część roku prowadzącą przez las droga była praktycznie niedostępna dla mieszkańców. Musieli nadrabiać kilka kilometrów korzystając z objazdu prowadzącego przez Olszyny i Tuchów. - Inwestycja przybliża gminę Szerzyny, która od kilku lat znajduje się w Małopolsce, do Tarnowa i innych miejscowości – mówił podczas uroczystego otwarcia nowej drogi sołtys Żurowej Stanisław Bąk. Starosta tarnowski Mieczysław Kras podkreślał, że samorząd wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i otwiera okno na świat, które pozwoli na rozwój przedsiębiorczości. Warto bowiem dodać, że gmina Szerzyny znana jest z wyrobów drewnianych, które trafiają stamtąd nie tylko do sklepów w Polsce, ale także w innych krajach Europy. Odbiorcy towaru będą mogli łatwiej i szybciej dojechać do producenta.

Budowa nowej drogi z Żurowej do Ołpin trwała przez dwa miesiące i  kosztowała 1 mln 200 tys. zł. Pieniądze pochodziły z rezerwy Ministerstwa Transportu, a trafiły do powiatu dzięki posłowi Michałowi Wojtkiewiczowi. Podczas uroczystości otwarcia odebrał on – podobnie jak starosta M. Kras – tytuł „przyjaciela Żurowej” potwierdzony specjalną statuetką.

W 2007 r. na inwestycje drogowe powiat tarnowski wyda ponad 5 mln zł. – To spora kwota, bo ten rok zapowiadał się nienajlepiej. Początkowo zaplanowaliśmy 1,4 mln zł, ale dzięki zaangażowaniu posła Michała Wojtkiewicza udało się nam pozyskać około 2,5 miliona złotych na usuwanie skutków powodzi,  otrzymaliśmy też pieniądze z rezerwy ministra transportu. Zaoszczędziliśmy również na odśnieżaniu dróg w zimie – dodaje starosta Mieczysław Kras.