dzisiaj jest: 24 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Za popularyzację folkloru...

Pani Anna Błażej, aktywna animatorka życia kulturalnego wsi i regionu, wieloletnia szefowa Klubu Seniora w Biskupicach Radłowskich, otrzymała w środę nagrodę starosty tarnowskiego za kultywowanie i popularyzację ginącego folkloru. Nagroda starosty została wręczona po raz czwarty.
- Pani pasja, wiedza o kulturze, zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności jest znakomitym przykładem tego, że są jeszcze ludzie, którym zależy na naszych „małych Ojczyznach” – powiedział starosta Mieczysław Kras wręczając nagrodę podczas uroczystej sesji Rady Gminy w Radłowie. Włodarz powiatu dodał, że pani Anna Błażej jest autorytetem, który przekazuje swoją wiedzę następnym pokoleniom, ucząc ich szacunku oraz przywiązania do kultury i tradycji. Starosta M. Kras podziękował również za to, że jej działalność wnosi nieoceniony wkład w rozwój kultury w powiecie tarnowskim. Oprócz listu gratulacyjnego pani Anna Błażej otrzymała także 1,3 tys. zł.

Pani Anna Błażej jest wieloletnią szefową Klubu Seniora w Biskupicach Radłowskich. Klub organizuje życie kulturalne wsi. Seniorzy aktywnie podtrzymują lokalne tradycje. Ich praca dostrzegana jest przez profesjonalnych działaczy kultury, widząc w niej wiele wartościowych dokonań, co potwierdzają rokroczne sukcesy w gminnych oraz regionalnych konkursach. Pani Anna Błażej jest aktywną animatorką życia kulturalnego wsi i regionu. Autorka pamiętnika Klubu Seniora, kroniki parafialnej oraz kronik dokumentujących pełną, bogatą i zróżnicowaną działalność Klubu. Warto wspomnieć o niektórych dokonaniach: prowadzeniu zespołu śpiewaczego, zespołu obrzędowego, warsztaty kroju i szycia, zdrowego żywienia, spotkania z młodzieżą, prezentacja dorobku w Bibliotece Narodowej w Warszawie, kultywowanie i popularyzacja ginącego folkloru.

Nagroda starosty tarnowskiego jest przyznawana od 2005 roku. Wręcza się ją za całokształt działalności, wybitne osiągnięcia oraz za realizację wartościowych projektów w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Wyróżniony otrzymuje pamiątkowy dyplom oraz nagrodę pieniężną. Dotychczas odebrały ją trzy osoby – Zdzisław Baszak, uczestnik Akcji III Most, Józef Kozioł, historyk z Tuchowa oraz Paweł Domański z Żabna, pasjonat i historyk.