dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Plon niesiemy, plon...

Reprezentujący gminę Tarnów wieniec dożynkowy zajął pierwsze miejsce w kategorii wieńca współczesnego na IX Powiatowym Przeglądzie Wieńca Dożynkowego, który odbył się 9 września w Wojniczu. W kategorii wieńców tradycyjnych jury przyznało dwa równorzędne pierwsze miejsca: dla grupy z gminy Zakliczyn oraz gminy Radłów. Dożynki powiatowe – pomimo nienajlepszej pogody – można udać za udane.

Do konkursu zgłoszono czternaście wieńców reprezentujących gminu powiatu tarnowskiego. Jury postanowiło przyznać nagrody w dwóch kategoriach. Najlepszy wieniec współczesny przygotowała grupa ze Zgłobic w gminie Tarnów. - Po ogłoszeniu pierwszych wyników przez moment trochę byliśmy rozczarowani, bo nie wiedzieliśmy, że będziemy oceniani w innej kategorii – mówi sołtys Zgłobic Józef Jamróg. - Ale za chwilę, jak usłyszeliśmy bezdyskusyjny werdykt, że nasz wieniec zwyciężył, zapanowała już radość i pełna euforia.

Twórczyniami zwycięskiego wieńca są cztery mieszkanki Zgłobic: Zofia Jarosz, Krzysztofa Ślęzak, Maria Kawula i Krystyna Idzior. Przygotowany przez nie wieniec dożynkowy wcześniej zajął pierwsze miejsce na Dożynkach Gminy Tarnów, które odbyły się w Zgłobicach i w ten sposób zyskał „nominację” na Dożynki Powiatu Tarnowskiego. Zwycięski zespół otrzymał sześćset złotych nagrody, pamiątkowy puchar oraz dyplom. W tej kategorii drugie miejsce zajął wieniec z Wietrzychowic, trzecie wieńce z Tuchowa i Gromnika. Za udział nagrodzono delegacje z wieńcami z Lisiej Góry oraz Szerzyn.

W kategorii wieńca tradycyjnego pierwsze miejsce wspólnie zajęły gminy Zakliczyn oraz Radłów. Drugą lokatę przyznano gminom Pleśna i Rzepiennik Strzyżewski, natomiast trzecią Ryglicom i Wojniczowi. Za udział nagrodzono gminy Żabno i Ciężkowice. Wszystkie delegacje, które pojawiły się na tegorocznych dożynkach otrzymały nagrody pieniężne i pamiątkowe dyplomy.

Podczas dożynek nie zabrakło występów zespołów ludowych, grup artystycznych z różnych zakątków powiatu tarnowskiego Małopolski. Na zakończenie uczestnicy bawili się przy największych przebojach Haliny Frąckowiak.

Zdjęcia z dożynek powiatu tarnowskiego znajdziesz TUTAJ