dzisiaj jest: 18 maja 2022 r.   ::    imieniny: Alicja, Feliks, Eryk

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Pojednanie na Jamnej

rozmiar tekstu w artykule:

Święto Pojednania na JamnejDużym zainteresowaniem cieszyło się Święto Pojednania, które odbyło się 15 sierpnia na Jamnej. Zjechały tam tłumy gości z naszego regionu i innych zakątków Polski, wypoczywających w Małopolsce. Wojskowa grochówka, pokaz akrobacji samolotowej i polonez – to wszystko było magnesem przyciągającym na uroczystość zorganizowaną przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie i Duszpasterstwo Dominikanów.

„Święto Pojednania” rozpoczęło się modlitwą w miejscach pamięci, a następnie Mszą św. w intencji poległych żołnierzy. Eucharystia celebrowana była w dwóch językach – po polsku i niemiecku. To w związku z obecnością na uroczystościach konsulów Niemiec i Austrii. Żołnierze z tych państw oraz innych europejskich krajów spoczywają na licznych cmentarzach rozsianych na ziemi tarnowskiej. W czasie tegorocznego święta wspominano walczących podczas I i II wojny światowej. M.in. o tym mówił w swoim przemówieniu starosta tarnowski Mieczysław Kras. – Jesteśmy dziś na Święcie Pojednania, które łączy tradycyjny odpust jamneński i uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwaną inaczej świętem Matki Bożej Zielnej. Nasza obecność tutaj to hołd dla poległych żołnierzy a także okazja do podkreślenia wartości pojednania. To w tym regionie, nieopodal nas – w ziemnych mogiłach – spoczywają obok siebie Austriacy, Niemcy, Rosjanie, Węgrzy, Czesi, Włosi, Polacy. Walczyli na różnych frontach, w czasie I i II wojny światowej, ginęli w imię różnych idei i różnych celów. Teraz leżą obok siebie, pojednani. I jakby wołali do nas – zróbcie to samo, pojednajcie się! I dlatego nasza obecność tutaj, na Jamnej – powiedział starosta Mieczysław Kras.

Wystąpienie starosty tarnowskiego

Po południu na Jamnej uczestniczy Święta Pojednania zatańczyli poloneza i wysłuchali Misterium Jacka Kowalskiego o zaśnięciu Najświętszej Maryi Panny. Niezwykłym powodzeniem cieszyła się wojskowa grochówka serwowana przez starostę tarnowskiego. Goście chwalili jej smak i podkreślali, że najlepsza jest właśnie na Jamnej. Do grochówki serwowano placki św. Jacka, przygotowane przez ojców Dominikanów.

Szczególnym akcentem tegorocznych obchodów była obecność młodzieży z Austrii i Niemiec. W tym miesiącu przebywa ona w Pleśnej, gdzie wspólnie z polską młodzieżą porządkują cmentarze z I wojny światowej. Młodzież zza granicy poznaje nasza kulturę, historię, zawiązuje przyjaźnie. Dopełnieniem Święta Pojednania był pokaz akrobacji lotniczych przygotowany przez Aeroklub Podhalański.

"Grochówka starosty" smakowała wszystkim, szczególnie gościom zza granicy

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj się