dzisiaj jest: 18 maja 2022 r.   ::    imieniny: Alicja, Feliks, Eryk

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Święto Pojednania na Jamnej

rozmiar tekstu w artykule:
Kościółek na JamnejJuż 15 sierpnia na Jamnej, w Ośrodku Akademickim Duszpasterstwa Dominikanów, odbędą się uroczystości Święta Pojednania, organizowane przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie i ojca Jana Górę. Dzień wcześniej poprzedzi je niezwykła ceremonia „Radosnego Pogrzebu Matki Bożej”. Na gości, którzy przyjadą w środę na Jamną, czeka niezwykła atmosfera i prezenty: specjalnie przygotowane na uroczystości placki oraz zupa starosty – pyszna wojskowa grochówka. Będa również pamiątki związane z Janem Pawłem II i Jamną.

Święto Pojednania to uroczystość łącząca tradycyjny odpust jamneński i święto Matki Bożej Zielnej z hołdem dla poległych żołnierzy oraz ideą, szeroko rozumianego, pojednania. To wspomnienie o ofiarach krwawych wojen światowych, a szczególnie o tysiącach żołnierzy, którzy polegli na polskiej ziemi. We wspólnych mogiłach spoczywają  obok siebie Austriacy, Niemcy, Rosjanie, Węgrzy, Włosi, Polacy.
 
Uroczystości Święta Pojednania odbędą się w środę, 15 sierpnia, a w przededniu będzie miał miejsce „Radosny Pogrzeb Matki Boskiej”. Jest to jedyna w swoim rodzaju ceremonia o charakterze ludowym, odbywającą się tylko w czterech miejscach w Polsce (Borek Stary, Kalwaria Pacławska, Kalwaria Zebrzydowska i Jamna). Ten szczególny „pogrzeb” połączony jest z czytaniem apokryficznych tekstów o wniebowzięciu Maryi i odmawianiem Litanii Nadziei, a uwieńczy go koronacja figury Matki Bożej w drzwiach jamneńskiego sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei.

15 sierpnia, gdy przypada Odpust Jamneński, zorganizowane zostanie Święto Pojednania. „Wniebowzięcie Matki Bożej daje inspirację do ogarnięcia pamięcią i modlitwą wszystkich poległych w obronie Ojczyzny. W okolicach Jamnej znajduje się kilkadziesiąt cmentarzy żołnierzy z czasów I wojny światowej. Leżą obok siebie młodzi ludzie różnych narodowości i wyznań” - wyjaśnia ideę Święta Pojednania ojciec Jan Góra.

Święto Pojednania rozpocznie się modlitwą w miejscach pamięci, wystapieniem starosty tarnowskiego i złożeniem kwiatów na mogiłach. Następnie o godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji poległych żołnierzy. Tradycją Odpustu Jamneńskiego stał się już „Polonez na łące” po zakończeniu Eucharystii. Po południu na Jamnej będzie można wysłuchać Misterium Jacka Kowalskiego o zaśnięciu Najświętszej Maryi Panny, zaplanowano również zabawy integracyjne i kiermasz książek. Goście częstowani będą „jamieńskimi plackami” oraz grochówką starosty. Wieczorem na łące odbędą się koncerty zespołów muzycznych.

PROGRAM ŚWIĘTA POJEDNANIA
Jamna, 15 sierpnia 2007 r.

Godz. 10.00 – 10.45  –   Miejsce pamięci i pojednania:
- Wspomnienie o żołnierzach poległych podczas I i II Wojny Światowej
- Wystąpienie Starosty Tarnowskiego
- Modlitwa za zmarłych
- Złożenie kwiatów
Godz. 11.00 – 12.15  –  Msza Św. polowa w intencji poległych żołnierzy. Msza Odpustowa
Godz. 12.30 – 13.00  –  Polonez na łące
Godz. 16.00 – 19.00 – Misterium Jacka Kowalskiego o zaśnięciu Najświętszej Maryi Panny
- Zabawa integracyjna
- Kiermasz książek
Godz. 19.30 - Zabawa na łące, koncerty zespołów artystycznych

Imprezy towarzyszące:
4 – 16 sierpnia - Ogólnopolski JACKOWY PLENER Malarski i Rzeźbiarski JAMNA' 2007

14 sierpnia godz. 15.00 – 20.00 – Radosny Pogrzeb Matki Bożej, Koncert Wieczorny

18 sierpnia – II Zlot Matek Boskich

19 sierpnia – Imieniny Domu Św. Jacka na Jamnej z okazji 750 rocznicy śmierci Patrona
oraz 15 rocznicy Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego oo. Dominikanów

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj się