dzisiaj jest: 18 maja 2022 r.   ::    imieniny: Alicja, Feliks, Eryk

Osuwiska do likwidacji

Osuwiska niszczą drogi powiatoweJuż wkrótce zostanie zlikwidowane jedno z największych osuwisk w powiecie tarnowskim – w Brzozowej w gminie Gromnik. Starostwo powiatowe przeznaczyło na to 1 mln 600 tys. zł. Rozpoczęła się właśnie procedura przetargowa, w której zostanie wyłoniony wykonawca prac na osuwisku. Starostwo wkrótce dostanie kolejne pieniądze na podobne zadania.

Osuwisko w Brzozowej to efekt ulewnych deszczów, które kilka lat temu nękały powiat tarnowski. Góra wprost „jedzie w dół”, dlatego trzeba ją zabezpieczyć i zlikwidować zagrożenie, które niszczy drogę powiatową. Zdaniem starosty tarnowskiego pieniądze, o które samorząd starał się w MSWiA jeszcze w ub.r., wystarczą na zrobienie odwodnienia i odbudowę korpusu drogi. – Prace mają zostać zakończone jesienią tego roku – podkreśla Mieczysław Kras.

Tymczasem już wiadomo, że powiat tarnowski otrzyma kolejne pieniądze na usuwanie skutków powodzi sprzed lat. Podczas wizyty w Warszawie i rozmowy z Janem Winterem, dyrektorem biura ds. usuwania skutków powodzi przy MSWiA, starosta Mieczysław Kras otrzymał zapewnienie, że stanie się to na początku lipca. Zostaną wtedy przyznane promesy w ramach tzw. drugiej tury środków na likwidację szkód powodziowych. - To nie będą tak duże pieniądze, jak w pierwszej transzy (starostwo dostało wtedy 800 tys. zł), ale każda kwota jest potrzebna – dodaje starosta Mieczysław Kras.

Włodarz powiatu odbierze promesę 4 lipca w Warszawie.