dzisiaj jest: 18 maja 2022 r.   ::    imieniny: Alicja, Feliks, Eryk

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Po wizycie w Rumunii

rozmiar tekstu w artykule:

 Rozmowy o wymianie i współpracy gospodarczej były jednym z głównych tematów wizyty delegacji powiatu tarnowskiego w rumuńskiej Harghicie. Wicestarosta Mirosław Banach oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Paweł Augustyn przebywali na uroczystych dniach regionu leżącego w środkowej Rumunii.

- Na prośbę tarnowskich przedsiębiorców badałem możliwości współpracy pomiędzy polskimi a rumuńskimi firmami. Chcemy być dla obu stron partnerem, który będzie kojarzył podmioty, podobnie jak stało się to kilka lat temu w Białej Cerkwi na Ukrainie. Dzięki współpracy starostwa z tamtejszym samorządem, wymiana gospodarcza rozwija się i przynosi korzyści obu stronom – podkreśla wicestarosta M. Banach.

Współpraca z rumuńskimi firmami jest bardzo możliwa ze względu na wejście tego państwa od stycznia b.r. do Unii Europejskiej. Daje to łatwość we wzajemnej wymianie gospodarczej. Bardzo dobrze funkcjonuje tam m.in. przemysł budowlany (cementownie, cegielnie). Tutaj tarnowscy samorządowcy upatrują właśnie możliwości współdziałania.

– W Polsce brakuje materiałów do budowy domów, w Rumuni nie ma takich kłopotów. Dlatego po rozmowach z Levente Bunta, przewodniczącym Rady Regionu Harghita doszliśmy do wniosku, że firmy z obu krajów mogą pójść na przykład w tym kierunku – dodaje wicestarosta. Prawdopodobnie we wrześniu dojdzie do misji gospodarczej, w czasie której zainteresowani przedsiębiorcy z Rumunii i Polski będą mogli nawiązać kontakty.

Delegacja powiatu tarnowskiego, oprócz rozmów o współpracy, uczestniczyła również w uroczystym posiedzeniu Rady Regionu, w czasie którego wręczono wysokie wyróżnienia osobom zasłużonym dla rozwoju tej części Rumunii. Na zakończenie pobytu wzięła udział w pielgrzymce z okazji Zielonych Świąt do sanktuarium Csiksomlyo, najważniejszego miejsca dla katolików w Siedmiogrodzie. 

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj się