dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Afryka wyzwaniem dla Europy

Afryka staje się kontynentem coraz bardziej zapomnianym, kolejne organizacje międzynarodowe wycofują się z udzielania pomocy. - Tak być nie powinno, ludzi tam mieszkających nie można pozostawić bez pomocy - podkreślali uczestnicy sesji naukowej w Tarnowie. Konferencję "Afryka wyzwaniem dla Europy" zorganizowali w środę biskup Wiktor Skworc oraz starosta tarnowski. Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem - sala w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim wypełniona była po brzegi. Witając gości starosta Mieczysław Kras podkreślił, że "samorząd już po raz ósmy organizuje spotkanie, które jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń kulturalnych w regionie".
- Na sesjach poruszamy tematy, które są ważne dla codziennego życia człowieka. Przypomnę, że w ciągu tych ośmiu lat dyskutowano o obliczach stalinizmu, tolerancji religijnej, poruszano zagadnienia dotyczące agnostycyzmu czy – jak to było w ubiegłym roku – relacji pomiędzy umysłem i religią. Te kwietniowe spotkania już na stale wpisały się w kalendarz imprez w Tarnowie i powiecie - powiedział starosta.

Uczestnicy konferencji zgodnie stwierdzili, że Europa powinna interesować się losem Afryki, gdyż oba kontynety są od siebie bardzo uzależnione. - Z pomocą Afryce spieszy Kościół, ale także powinny włączyć się w nią bogate państwa - podkreśla ks. Czesław Noworolnik - sekretarz komisji misyjnej Episkopatu Polski. - Mówiąc o Afryce często podkreśla się tylko to co złe - wojny, choroby, głód. Zbyt mało mówi się o dobrych rzeczach - zauważa ks. Jarosław Różański z Uniwersytetu kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy.

0d 34 lat misjonarzy do Afryki wysyła diecezja tarnowska. Obok głoszenia Ewangelii budują szkoły i szpitale. - Jest to trudna praca, dlatego spada liczba powołań do pracy na tym kontynencie - mówił ks. Krzysztof Czermak, wiikariusz biskupi d.s misji.

Czy w XXI wieku ludzie naprawdę muszą umierać z głodu - na pewno nie powinni. Ale pomoc jaka dociera do Afryki jest nieskuteczna. Potrzeba większego wsparcia międzynarodowego - aby ten kontynent mógł się rozwijać. To tylko niektóre wnioski ze środowej sesji odbywającej się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Starosta tarnowski oraz biskup Wiktor Skworc zapowiedzieli, że za rok również odbędzie się kolejna sesja naukowa. Wkrótce rozpoczną się przygotowania do jej zorganizowania.