dzisiaj jest: 7 grudnia 2022 r.   ::    imieniny: Agata, Ambroży, Marcin

ikona facebookikona youtubeikona login

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Afryka wyzwaniem dla Europy

Afryka staje się kontynentem coraz bardziej zapomnianym, kolejne organizacje międzynarodowe wycofują się z udzielania pomocy. - Tak być nie powinno, ludzi tam mieszkających nie można pozostawić bez pomocy - podkreślali uczestnicy sesji naukowej w Tarnowie. Konferencję "Afryka wyzwaniem dla Europy" zorganizowali w środę biskup Wiktor Skworc oraz starosta tarnowski. Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem - sala w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim wypełniona była po brzegi. Witając gości starosta Mieczysław Kras podkreślił, że "samorząd już po raz ósmy organizuje spotkanie, które jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń kulturalnych w regionie".  
- Na sesjach poruszamy tematy, które są ważne dla codziennego życia człowieka. Przypomnę, że w ciągu tych ośmiu lat dyskutowano o obliczach stalinizmu, tolerancji religijnej, poruszano zagadnienia dotyczące agnostycyzmu czy – jak to było w ubiegłym roku – relacji pomiędzy umysłem i religią. Te kwietniowe spotkania już na stale wpisały się w kalendarz imprez w Tarnowie i powiecie - powiedział starosta.

Uczestnicy konferencji zgodnie stwierdzili, że Europa powinna interesować się losem Afryki, gdyż oba kontynety są od siebie bardzo uzależnione. - Z pomocą Afryce spieszy Kościół, ale także powinny włączyć się w nią bogate państwa - podkreśla ks. Czesław Noworolnik - sekretarz komisji misyjnej Episkopatu Polski. - Mówiąc o Afryce często podkreśla się tylko to co złe - wojny, choroby, głód. Zbyt mało mówi się o dobrych rzeczach - zauważa ks. Jarosław Różański z Uniwersytetu kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy.

0d 34 lat misjonarzy do Afryki wysyła diecezja tarnowska. Obok głoszenia Ewangelii budują szkoły i szpitale. - Jest to trudna praca, dlatego spada liczba powołań do pracy na tym kontynencie - mówił ks. Krzysztof Czermak, wiikariusz biskupi d.s misji.

Czy w XXI wieku ludzie naprawdę muszą umierać z głodu - na pewno nie powinni. Ale pomoc jaka dociera do Afryki jest nieskuteczna. Potrzeba większego wsparcia międzynarodowego - aby ten kontynent mógł się rozwijać. To tylko niektóre wnioski ze środowej sesji odbywającej się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Starosta tarnowski oraz biskup Wiktor Skworc zapowiedzieli, że za rok również odbędzie się kolejna sesja naukowa. Wkrótce rozpoczną się przygotowania do jej zorganizowania.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt