dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Światowy Dzień Chorego w starostwie

Kilkadziesiąt osób zebrało sie na uroczystym spotkaniu zorganizowanym z okazji Światowego Dnia Chorego. Wzięli w nim udział przedstawiciele Zarządu Powiatu Tarnowskiego, dyrektorzy domów pomocy społecznej, jednostek służby zdrowia oraz pracownicy tarnowskiego starostwa.

Spotkanie otworzył starosta Mieczysław Kras, który przypomniał ideę obchodów Światowego Dnia Chorego zapoczątkowanego przez papieża Jana Pawła II. Starosta powiedział, że spotkanie jest „wyrazem solidarności z osobami chorymi i cierpiącymi”. Następnie wicestarosta Mirosław Banach wygłosił wykład zatytułowany „Instytucjonalny system pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym na terenie powiatu tarnowskiego”.

Możliwości zwyciężania bólu przedstawił Jacek Kawecki, zastępca dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tuchowie. Okazuje się, że w Polsce około 300 tys. pacjentów wymaga leczenia z bólu. W naszym kraju standardowym bólem – wg pacjentów – jest ból porodowy, który może zostać zwalczony. – Podobnie jest z bólem pooperacyjnym – stwierdził w czasie swojego wykładu Jacek Kawecki.

Na zakończenie spotkania starosta Mieczysław Kras wręczył certyfikaty potwierdzające ukończenie kursu z zakresu udzielania pierwszej pomocy, w tym także przy użyciu defibrylatora. Odebrali je m.in. pracownicy DPS, dyrektorzy i pracownicy szkół prowadzonych przez powiat tarnowski. Kurd, który odbył się w ub.r. prowadzony był zgodnie z zaleceniami Europejskiej i Polskiej Rady Resuscytacji, a wydane certyfikaty potwierdzające jego ukończenie, ważne są trzy lata.