Wzajemne poznawanie się, dialog przy otwartej kurtynie, a także podsumowanie dotychczasowych działań i określenie planów na przyszłość – w zdecydowanej większości tym zagadnieniom poświęcone było Forum Aktywizacji Zawodowej Romów, które w piatek 15 grudnia odbywało się w Starostwie Powiatowym w Tarnowie.
Forum przybrało formę spotkania organizacyjno-warsztatowego. Uczestniczyli w nim praktycznie wszyscy Partnerzy Projektu KXETANES-RAZEM – którego elementem jest Forum – w tym liderzy społeczności romskiej z Sądecczyzny i Tarnowa, ich duszpasterz, ksiądz Stanisław Opocki, przedstawiciele powiatowych urzędów pracy, urzędów miejskich z Tarnowa i Nowego Sącza, powiatów tarnowskiego i sądeckiego, szkół wyższych, agencji rozwoju regionalnego, Międzynarodowego Centrum Partnerstwa „Partners Network”.
Gości i uczestników przywitał pełniący rolę gospodarza wicestarosta tarnowski Mirosław BANACH oraz wiceprezydent Tarnowa Dorota SKRZYNIARZ. Gedeon WERNER, dyrektor Projektu, precyzując motywy, jakie stały za jego realizacją wskazał na badawczy aspekt. – Najważniejsze jest badanie oraz analiza barier i ograniczeń na rynku pracy w stosunku do Romów. I dzięki zdobytej wiedzy budowanie metodologii zmiany tej sytuacji – mówił. Wskazywał też na Forum, jako szansę przełamywania uprzedzeń pomiędzy Romami a Polakami. Projekt bowiem kierowany jest w tym samym stopniu do społeczności romskiej, co do społeczności lokalnych. Potwierdzała to Jadwiga OLSZOWSKA-URBAN, koordynator Forum. – Celem społecznym Forum jest byśmy nawzajem się poznali. My będziemy mówić o was i waszych problemach, a wy, liderzy Romów, musicie mówić w swoim środowisku o nas.
Romowie pytali o konkrety. Czy uczestnicząc w Projekcie uzyskają pracę? Ilu ma szansę? Na jakich warunkach? – Równie ważnym celem jak społeczny, jest właśnie cel ekonomiczny – odpowiadała Jadwiga OLSZOWSKA-URBAN. – Dlatego już wkrótce ruszy Centrum Aktywizacji Romów, gdzie Romowie nabywać będą koniecznych do funkcjonowania na rynku pracy umiejętności. Będziemy uczyć was, jak się zaprezentować, jakie wobec was oczekiwania maja pracodawcy. Ale także będziemy zachęcać was do zakładania własnych firm.
- Najważniejszym celem projektu jest doprowadzenie do takiej sytuacji, kiedy oczywistym dla wszystkich stanie się, że Romowie są pełnowartościowymi partnerami na rynku pracy. Że ich zatrudnianie, to norma. Taka świadomość musi być zarówno wśród przedsiębiorców, społeczności lokalnych, urzędników, jak i wśród liderów społeczności romskich – podsumował Mirosław BANACH.
Forum Aktywizacji Zawodowej Romów jest jednym z elementów projektu "Inicjatywa na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorczości Romów KXETANES – RAZEM". To projekt realizowany przy udziale środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy wspólnotowej EQUAL.
Jego liderem jest Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Tarnowie, a wśród partnerów znajdują się instytucje publiczne (m.in. Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Urząd Miasta Tarnowa, bliźniacze urzędy z terenu Sądecczyzny, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego), organizacje społeczne i edukacyjne (m.in. Centrum Kultury Romów, Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu), organizacje gospodarcze (m.in. Izba Przemysłowo-Handlowa w Tarnowie, Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego).
Dotąd w ramach KXETANES – RAZEM przeprowadzono badania Romów analizujące ich jako grupę społeczną i zawodową. Przeprowadzono proces rekrutacji Romów do Projektu – ostatecznie udział bierze 110 Romów. Przeprowadzono kilka szkoleń dla Romów z autoprezentacji, asertywności, wiary w siebie. Zbudowano stronę internetową www.caz-romowie.pl , opracowano koncepcję organizacyjną Centrum Aktywizacji Romów. W ramach współpracy międzynarodowej, co jest warunkiem koniecznym Projektu, odbyły się konferencję z partnerami z Holandii, Węgier, Niemiec, Hiszpanii i Grecji.